iPhone 5C İnceleme – Özellikleri nelerdir?

Bu yazımızda iPhone 5C’yi inceliyoruz. Yazımızda telefonun özelliklerini anlatmaya çalışacağız. Dilerseniz başlayalım.

iphone5c

Apple’ ın yeni modeli iPhone 5C iddialı, bir o kadar da pahalı görünüyor. Zaten Apple marka bir şeyi ucuza almamız pek mümkün değil. Piyasanın en iddialı ve en pahalı telefonu geliyor olabilir.

 

iPhone 5C’ nin kaplaması göze çarpıyor. Kaplamanın malzemeleri ve yapısı değişmiş. Telefonun kaplamasında plastik kullanılıyor. Açıkçası pek iyi bir seçim olmamış, plastik eldeyken pek güven vermiyor. Fakat görünüş olarak mükemmel diyebilirim.

 

iPhone 5C kapak olayını Lumia’ya benzetmiş. Renk yelpazesi genişlemiş.Telefonun yeşil, mavi, sarı, pembe ve beyaz modelleri bulunuyor. Renkler her kesime hitap edecek şekilde seçilmiş.

 

5C’ nin arka plan renkleri kapak ile uyumlu hale getirilebiliyor. Çok inanılmaz bir özellik olmasa da hoş bir dokunuş olmuş.

 

iPhone 5C’ nin ekranı iPhone 5 ile aynı sayılır. Telefonun ekranı hemen hemen her açıdan mükemmel. Dokunmatiği oldukça iyi çalışıyor. Renkler oldukça canlı ve siyahlar oldukça derin. 5C 4 inç boyutunda 1136 x 640 çözünürlüğünde bir ekrana sahip. Ekran boyutu daha fazla olabilirdi fakat Web’ de gezinmek ve diğer işlerimizi halletmek için yeterli düzeyde.

 

iPhone 5C’ nin performans yönüne gelelim. Telefonun performans yönünden iPhone 5 ile pek bir farkı bulunmamakta. 1 GB Ram ve 1.3 GHz işlemcisi ile güçlü bir donanıma sahip. 3D testlerinde oldukça iyi sonuçlara sahip. Rakiplerinden ileride.

 

iPhone 5C’ nin bataryası 5 ile hemen hemen aynı. Video oynatma testlerinde 10 saat gibi uzun bir süre dayandı. Mükemmel ekranı ve güçlü donanımına göre bataryası çok uzun süre dayanıyor.

 

iPhone 5C İOS 7 işletim sistemine sahip. Animasyonlar arası mükemmel geçişe tanık oluyoruz. Hiçbir takılma olmadan ekranı sağa, sola çekebiliyoruz. Üst tarafta bildirimler için ince bir kızak bulunuyor.

 

iPhone 5C 8 megapiksel bir kameraya sahip. Gündüz çekimlerinde oldukça iyi kareler alınabilmekte. 5C ve 5′ in kameraları hemen hemen aynı olsa da 5c biraz daha fazla ayrıntı alıyor. Telefonda Full HD video kayıt özelliği mevcut. Videolarınızı çekip sosyal medyada, Youtube’ da paylaşabilirsiniz. Telefonun kamerası karanlık çekimlerde iyi değil. Ayrıntılar kaybediliyor.

 

Donanım Özellikleri

  • Ekran çözünürlüğü: 1136 x 640
  • Ekran boyutu: 4 inç
  • Arka kamera: 8 megapiksel
  • Dahili bellek: 16 GB
  • GPS : Var
  • Hafıza kartı desteği: Yok
  • Telefon ağırlığı: 132 gram
  • Telefon boyutları: 124 x 59 x 9 milimetre
  • Batarya konuşma süresi: 10 saat
  • Batarya bekleme süresi: 10 gün

 

iPhone 5C incelememizin sonuna geldik. Elimizden geldiğince telefonun özelliklerini anlatmaya çalıştık. Aklınızı takılan soruları yorum bölümünden bildirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın