İnsülin dengesi nasıl sağlanır?

beslenme-dengesiİnsülin dengesini sağlamak demek; kan şekerinizi ani düşüş ve yükselmelerden koruyarak, uzun süre dengeli bir düzeyde kalmasını sağlamanızdır. Kan şekerini dengede tutabilmek için yemek alışkanlığınızda değişiklikler yapmanız gerekir. Günlük yemek düzeninizi 3 ana öğün ve 3 ara öğün olmak üzere parçalara ayırarak, kanınızda sürekli işlenen glikoz olmasını sağlayabilirsiniz. Böylece kan şekeri dengesi sağlanarak, ani düşüşler sebebi ile salgılanan yüksek miktardaki insülin nedeni ile tatlı krizine girmemiş olursunuz.

Uzun süre aç kalarak insülin salgılanmasından kaçınmak için ara öğünler ile ana öğünlerin arası 2-3 saat fazla açmamalısınız. Aksi takdirde kanda ihtiyaç olan glikoz yani enerji bulunmadığından, kan şekeriniz ani bir şekilde düşecek ve birden acıkmanıza neden olacaktır. Mümkün olduğunca kuru baklagiller, tahıl oranı yüksek gıdalar, bulgur ve kepekli ekmek yemeye çalışın. Çünkü bu tür besinlerde bulunan karbonhidratlar kompleks yapıda olduğundan, parçalanması daha uzun sürer. Böylece kanınıza verilen glikoz miktarı yavaş yavaş yükseldiğinden, ani kan şekeri yükselmesi yaşamazsınız. Unutmayın, kan şekeriniz ne kadar hızlı yükselirse aynı şekilde çok hızlı bir biçimde düşecektir ve birden acıkmanıza neden olacaktır. Bu nedenle hazır yiyecekler gibi basit karbonhidrat içeren yiyeceklerden uzak durmalısınız. Bu tarz yiyecekler vücuda girdiğinde çok çabuk parçalanarak kan şekerinin ani yükselmesine neden olur.

Bu ilave olarak, meyve ve sebze ağırlıklı beslenerek de insülin salgılanmasını dengeleyebilirsiniz. Yüksek miktarda lif içeren bu tür gıdaların sindirimi esnasında kanınıza dengeli miktarda glikoz karışır ve kan şekeriniz yavaş bir şekilde yükselir. Yükselmesi yavaş bir şekilde olan kan şekerinizin düşüşü de yavaş olacağından, daha uzun süre tok kalırsınız ve tatlı krizine girmezsiniz.

Bir Cevap Yazın