İnsomnia nedir?

Insomniaİnsomnia uykuya dalmakta zorluk çekmek ve uykuda geçirilen sürenin az olmasıdır. Kısaca uykusuzluk diyebiliriz.  İnsomnia da genellikle insanlar az uyurlar yada yaşıtlarına göre çok daha az uyurlar. Az uyudukları için gündüzleri bazı sorunlar yaşamalarına neden olur.

Yeterli uyku kişiden kişiye değişir. Uyku ihtiyacının yaşla birlikte azalacağı için, İnsomnia uyunan saat miktarı ile ilgili değildir.

Uyku yakınması Amerika Birleşik Devletlerinde çok sık görülen bir rahatsızlıktır. Çoğu zaman insanlar uyku uyumadıklarını ya da uyudukları uykunun kalitesiz olduğu için, uzman tarafından yardım isterler.

İNSOMNİA BELİRTİLERİ

Uykuya dalmakta zorluk veya uykuyu devam ettirmekte zorluk ( gecenin bir yarısı uyanıp bir daha uyuyamama gibi)
Değişken uyku (bir gece rahat uyuma ama birkaç gece uyku kalitesinde düşme)
Gündüz uyku halli ve yorgunluk
Unutkanlık
Konsantrasyon bozukluğu
Sinirlilik
Anksiyete
Depresyon
Düşük motivasyon ve enerji
İşte artan hatalar ve kazalar

Uykusuzluk, insanların hayatlarını olumsuz yönde etkiler. İş hayatlarından, insani ilişkilerine kadar bir çok sorun yaşarlar.

Uykusuzluk çeken kişilerde psikolojileri bozulduğu sık sık görülür. Sanki uykuya hiç ihtiyaçları yokmuş gibi davranırlar. Uyumanız gerektiği zaman, uykuları yokmuş gibi düşündükleri için uykuya dalmada zorluk çekerler.

Uykusuzluğun nedenleri arasında, çevresel faktörler çok önemlidir. Yaşamlarındaki herhangi bir değişiklikten dolayı da uyku sorunu görünür. Kahve, nescafe içen insanlarda uyku sorunu görülmektedir. Uyku sorunu yaşayan bir insan nescafe veya kahve içmemelidir.

Bir Cevap Yazın