İnsanlar neden ağlar?

ağlamaİnsanlar ağlaması gereken bir durum karşısında, nadir olarak ağlamamak için kendisini tutabilir. Bir kişinin yaşamı boyunca hiç ağlamadım demesi de söz konusu değildir. Geniş bir şekilde düşündüğünüzde, ağlama için sebeplerinizin çok olduğunu da görebilirsiniz. Bazen bir yakının ölümü, kavga etme, aşk acısı çekme, haksızlığa uğrama gibi nedenlerle ağlayan kişiler, bazı durumlarda güzel şeyler içinde ağlayabilir. Birbirine kavuşan kişiler, bebeğini doğuran bir anne, sınavda başarılı olmuş bir öğrenci, büyük ikramiye kazanan bir kişi, evlilik teklifi alınması, önemli bir hastalığın yenilmesi gibi güzel sebeplerde ağlamanıza neden olabilir. Yani ağlamak sadece üzüleceğiniz bir olay karşısında değil, sevindirici bir gelişme sonucunda da oluşan bir reflekstir.

Ağlamayı doğal şekilde gelişen, kişilerin duygusal tepkisi, acıya, kedere, sevinç ve mutluluğa karşı verilen hissi bir yanıt olarak tanımlayabiliriz. Ağlamak bir anlamda kişinin rahatlaması, boşalması demektir. Bazı uzmanlar bunu stres hormonlarının ve toksinlerin vücuttan atılması olarak tanımlar. Bazı kişilerde ağlamayı bir savunma silahı olarak kullanabilir. İstediklerini elde etmek için, karşısındaki kişinin desteğini almak için, işlediği suçun hafiflemesi için ağlama yolunu tercih edebilirler.

Film izleme sırasında neden ağlanır?

Filmlerin gerçek olmadığı bilinse de, insanlar bunlardan etkilenebilir. Bazı filmler izlenirken kişiyi sevindirir, bazıları korkutur, bazı filmlerde kişileri ağlatır. Burada insanları ağlamaya iten nedenler bulunmaktadır. Bu konuda yapılan araştırmalarda nedenler arasında ayna kuralının olduğu belirlenmiştir. Film içinde oynayan oyuncuların mimiklerinin izleyiciye net olarak yansıması halinde, izleyenlerin ağlaması pek te zor olmayacaktır. Aynı zamanda filmde kullanılan müzikte buna etki edecektir. Duygusal filmlerde ise, özellikle müziklerin kişileri daha duygusal hale getirdiği belirlenmiştir. Film izleme sırasında izleyicilerin ağlamasının nedenleri arasında, filmin konusuyla empati kurmalarından kaynaklanır. Bu olayların benzerini yaşayan kişiler daha kolay ağlayacaktır. Mutlaka herkesin yaşamında böyle etkilendiği, empati kurduğu bir film vardır.

Vücutta göz yaşının görevi nedir?

Göz yaşı gözün içinde temizlik yapması nedeniyle önemli bir görev üstlenmiştir. Üstten akan göz yaşı gözü toz ve mikroplardan temizler ve gözden çıkar. Göz yaşı bezlerden salgılanmaktadır. Ayrıca kirpik diplerindeki küçük keseciklerden de bazı elementler salgılanır. Bunlar göz yaşını tamamlar. Göz ya şı aşağıya doğru inerek gözü temizler, burun yakınında olan küçük deliklerden emilir. Göz yaşı bunun dışında gözün kornea tabakasının daha verimli çalışmasını sağlar, göz yüzeyini nemlendirir, göz kuruluğuna engel olur, gözün bakterilerden korunmasını sağlar ve ışığın kırılmasını azaltır. Göz yaşı gözün kaybedilmesine neden olacak kadar önemlidir.

Ağlama hakkında ilginç bilgiler

İnsanların genellikle ağlamadan sonra rahatlamış olduğu düşünülür. Fakat bu konuda yapılan bir araştırmada, ileri seviyede depresyonda olanların ya da yüksek seviyede anksiyetesi olanların ağlamadan sonra kendilerini olduğundan daha kötü hissettikleri tespit edilmiştir.

Ağlama konusunda yapılan istatistiklere göre, bir kişi yaşamı süresince ortalama on kova kadar gözyaşı döker.

Bebeklerin ağlaması kendilerini ifade etmek içindir. Eğer gaz sancıları varsa, karınları acıkmışsa, altını kirletmişse, bulunduğu yerden memnun değilse, hemen ağlama yolunu tercih ederek memnuniyetsiz olduklarını belli ederler.

Fillerin bakıcıları fillerin üzgün olduğunu ağladığını belirtirler.

Göz yaşı aynı otomobil silecekleri gibidir. Gezler her kırpıldığında, göz kapakları gözün yüzeyindeki göz yaşını emer.

Bir Cevap Yazın