İnsan su ve hurmayla yaşayabilir mi?

hurmaHurma içeriğinde bulunan besin kaynaklarıyla ve sağlığa faydalarıyla ideal yiyeceklerden birisidir. İçindeki protein, şeker, yağ ve liflerin dışında 15 farklı mineral olan, A, B1, B2 ve C vitaminlerinin olduğu bir gıdadır. Bunların dışında diş çürümelerini önleyen flor ve bağışıklık sistemini güçlendirici selenyum gibi minerallerin de sahibidir. İnsan bedeninin sağlıklı olmasını ve zinde kalmasını sağlayacak çok sayıda elemente sahip bir besindir. Bilim adamları insanların yalnız su ve hurmayla beslenip, yıllarca bu şekilde yaşayabileceğini belirlemiştir. Bunun dışında bir bardak süt ve bir adet hurma bir insanın günlük besin ihtiyacını karşılar. İçeriğinde bulunan folik asit yüzünden gebe kadınlara ve çocuklara gelişimleri için tavsiye edilir.

Hurmanın faydaları nedir?

Hafızayı güçlendirici etkisi: Hurma içeriğinde olan ve bağırsakta A vitamini türü olan ve retinale dönüşen beta karoten bulunur. Yapılan araştırmalar beta karotenin devamlı şekilde tüketilmesinin hafıza kaybını önleyen bir yöntem olduğunu ortaya koymuştur.

Kanseri önleyici etkisi: İçeriğinde yüksek miktarda lif olduğu için, kanser ve kalp hastalığı riskini azaltır. Bundan başka meme kanseri, kolon ve rahim kanserini önleyici etkisi vardır. Beta karoten ile hücrelere saldıran molekülleri kontrol altına aldığından, kanseri önleyecek etki yapar.

Antioksidan kaynağı: Araştırmalarda antioksidan açısından zengin olan hurmanın damar tıkanıklığında, kanser ve yaşlanmayı önlemede iyi bir besin olduğunu belirlenmiştir. Diğer meyvelere göre, soğukta tutulduğunda hurmada antioksidan yoğunluğu artış göstermektedir.

Kalbin en iyi ilacı hurma: Kalp hastalıklarında acve hurması ya da Medine hurmasının çekirdekleriyle birlikte öğütülmesi, içine badem içi ve hıyar çekirdeğinin ilave edilmesi ve bunların öğütülmesiyle bir karışım hazırlanır. Bal, zeytinyağı ve sütün içinde pişirilip macun kıvamına getirilir. Bu karışım kalp hastalığı dahil çok sayıdaki hastalığa iyi gelmektedir.

Damar sertliği ve kolesterole karşı etkisi: Hurma kandaki kolesterol seviyesini dengeler, kan damarlarının yumuşamasını sağlar. Bu yüzden hurmanın çok fazla yetiştiği Arap ülkelerinde insanların bu hastalıklara yakalanma oranı çok düşüktür.

Lohusalara tavsiye edilen bir besindir: Kadınların özellikle lohusa döneminde hurma tüketmesi hem kendisi için, hem de bebeğine faydalı olacaktır. Hurmanın antiseptik etkisi olması, lohusa kadınların yaralarının daha hızlı iyileşmesini, anne sütünün artmasını, bebeğini beslerken içindeki potasyum sayesinde bebeğin büyümesini sağlar. Doğumdaki kan kaybı yüzünden meydana gelen kan şekeri düşmesini önler. Kalorisi oldukça yüksek olduğu için, güçsüzlüğü ve yorgunluğu giderici etki yapar. Doğum yapacak kadınların rahim adalelerini kuvvetlendirdiği için, doğumun kolaylaşmasını sağlar.

İktidarsızlığa ve kısırlığa karşı etkilidir: Hurmanın afrodizyak etkisi vardır. Yapılan araştırmalar sperm sayısının ve hareketliliğinin artmasına neden olan bir besin olduğu belirlenmiştir. Fosfor içeriğine sahip olduğundan, kısırlığa karşı etkilidir.

Diyabet ve yüksek tansiyon hastalarında faydalı etkileri vardır: Hurma kandaki şekeri fazla yükseltmeyen bir gıdadır. Aksine kan şekerini dengeleyici bir özelliğe sahiptir. Bu yüzden şeker hastaları ve yüksek tansiyonu olanlara tavsiye edilen bir besindir.

Kemik erimesini engeller: İçeriğinde olan fosfat ve kalsiyum iskelet oluşumunda ve kemik yapısının dengelenmesinde etkilidir. Vücudun kemik zayıflığında koruyucu olur.

Sinir sistemini dinlendirir: B1 ve B2 vitaminleri olduğundan, sinir sistemini yatıştıran etkisi vardır.

Kabızlığa iyi gelmektedir: Bağırsakları yumuşatan etki yapması yüzünden, kabızlık çekenlere önerilen bir yiyecektir.

Bir Cevap Yazın