İmplant nedir?

İmplant çene kemiği içine yerleştirilmiş olan, protezlere destek olması amacıyla yapılan yapay diş kökü olarak bilinir.

implant1

İmplantlar  abutment ve gövde olmak üzere iki kısımdan oluşur. Gövde kısmı kemiğin iç tarafında bulunan kemikle bütünleşmiş durumdadır. Gövdeye bağlanmış olan abutment, protezlere destek olmak amacıyla yerleştirilir. Günümüzde en çok kullanılan titanyumdan yapılmış ve silindirik tarzda olan vida şeklindeki implantlardır.

İmplant türleri nelerdir?

Endosteal implantlar: Cerrahi yöntem kullanılarak çene kemiğine yerleştirilen türleridir. Dişeti dokusunda olan iyileşmeden sonra, ikinci bir işlem yapılarak orijinal implanta bağlantı sağlanır. Yapılan en son aşama ise yapay dişler, protezler ya da köprüler gruplar halinde implanta bağlanır.

Subperiosteal implantlar: Dişeti dokusunun alt tarafına çene kemiğine yerleştirilmiş olan metal çerçeveden meydana gelen çeşitleridir. Dişetindeki iyileşmenin ardından, bu metal çerçeve çene kemiğine sabit duruma gelmektedir. Metal çerçevedeki materyaller dişetlerinden dışarıya doğru çıkar. Bunlarda daha sonra implantlara monte edilip kullanılır. En çok kullanılan Endosteal vida türünde olanlardır.

İmplantlar her insanda rahat kullanılabilir mi?

Hastaların impalnt yerleştirmek için uygun kemikleri bulunuyorsa, yaralarının iyileşmesini engelleyen herhangi bir hastalığı yoksa istenen sayıda uygulanabilir. Bu vidalar belli boyutları ve genişliği olan hacme sahiptir. Çene kemiğinin bunu alacak genişliklere uygun olması gerekir. Buradan anlaşılacağı üzere, kemiklerin durumu implantın başarılı olmasını sağlayacak en önemli etkendir. Tedavi öncesindeki ve sonrasındaki dişetlerinin durumu ve sağlıklı olması da önemlidir. Kemikleri gelişmesini tamamlamamış kişilerde kullanılmaya uygun bir yöntem değildir.

İmplant yerleşiminde hasta acı duyar mı?

Uygulanacak anestezinin uygun koşullarda yapılması durumunda acı duyulmayacak bir uygulamadır. Uygulama bittikten sonra oluşacak ağrılarda ağrı kesicilerin kullanılması yeterli olacaktır. Normal diş çekimi sonrasında duyulacak ağrıdan fazla bir farkı olmayan türde uygulamadır. Uygulama sonrasında duyulmayacak kadar rahat bir yapısı vardır. İmplant takıldıktan sonra geçen 3-6 ay sürede iyileşme sağlanacaktır. Bu süre zarfında hastaya geçici protezler kullanılmalıdır.

İmplant yaptırmak ne kadar sürede biter?

Yapılacak işlemin tam olarak bitirilebilmesi hastanın durumuna ve yapılacak işlemlerin türüne bağlıdır. Yapılan bir amel

iyat yaklaşık olarak yarım saat veya 1-2 saat  sürebilmektedir. Hastanın kemik yapısına ve dişlerinin durumuna göre, ilk operasyonun yapılmasından sonra 3. ayda kalıcı protez yapılarak işlem neticelendirilir.

İmplantların temizliği önemli midir?

Ağzın içerisinde bulunan bu yabancı maddelere kendi dişleriniz hatta daha fazla önem vermeniz gerekir. Temizlikleri çok zor olmayan, fazla zaman almayan bir yapıya sahiptirler. Diş sağlığının ve diş tedavisinin başarılı olmasındaki en önemli etken her zaman ağız temizliğine dikkat etmekten geçer.

İmplantların üzerine kalıcı protezler nasıl yerleştirilir?

Kalıcı protezlerin yerleştirilmesi kişinin temel durumuna ve özelliğine bağlı olarak değişecektir. Hastanın kendisinin rahatça çıkarabileceği şekilde olabildiği gibi, yalnızca doktorun çıkarabileceği biçimde kalıcı protezler yapılabilir. Bunlar ağızdaki ortamın gerekliliğine kadar belirlenmelidir.

Bir Cevap Yazın