İmplant herkese uygulanır mı?

implantİmplant çene kemiğinin içine yerleştirilen, protezlere destek olarak yapılmış olan yapay diş köküdür. Gövde ve abutment olarak iki bölümden meydana gelir. İmplantın gövdesi kemiğin iç tarafında kemikle bütünleşmiş olarak yer alır. Gövdeye bağlanmış olan abutment ise protezlere destek olacak şekilde yerleştirilmektedir. İmplantlar içinde en fazla titanyumdan yapılmış, silindirik yapıdaki vida şeklinde olanlar kullanılmaktadır.

İmplant herkese uygulanır mı?

Dişlerinde eksiği bulunan ya da hareketli protezi tam olarak kullanamayan kişilere uygulanabilen implant, kişinin genel sağlığına göre tercih edilir. Hastalarda diyabet, kalp hastalığı, herhangi bir kemik hastalığı, tansiyon sorunu gibi rahatsızlıklar varsa, mutlaka doktorla görüşerek implant için uygun olup olmadığı belirlenmelidir. Hastaların genel sağlığı yönünden herhangi bir sorunu yoksa ağız içi muayenesi, çene filmi ve gerekli hallerde 3 boyutlu film çekilip, implant diş uygulaması için karar verilir. İmplantın yerleştirilmesine uygun kemik yapısı olan, yaraların iyileşmesini engelleyen hastalığı olmayan kişilere diledikleri kadar implant uygulaması yapılabilir. Kullanılan vidalar belirli boyutları bulunmaktadır. Öncelikle çene kemiğini bu ebatlara uygun olmalıdır. Kemiklerin mevcut hali implant uygulamasının başarılı olması için çok önemlidir. Ayrıca kemik gelişimini henüz tamamlamamış olan hastalar için uygun olan bir yöntem değildir.

İmplant dişlerde tekli ya da çoklu olarak kullanılabilir. Damak protezi olan hastalarda, implant protezi yapılıp komple implant diş kullanması bile sağlanabilir. Bunların kullanılması ve temizliği damak protezlere göre son derece kolay olmaktadır. Geleneksel diş uygulamalarını kullanmak istemeyen hastalara da, sorunsuz bir şekilde yapılabilir. Komşu dişlere zarar vermeden uygulandığı için, implant diş uygulaması insanlar için sağlıklı bir yapıdır.

İmplant uygulamasında acı duyulur mu?

Uygun koşullarda yapılmış olan anestezi uygulamasıyla implant acı duyulmadan yapılan bir işlemdir. Yapılan işlem sonrasında olan ağrılar için ağrı kesiciler yeterli gelmektedir. Bunlar diş çekiminden sonra hissedilen ağrılardan pek farklı değildir. İmplant uygulamasından sonra geçen 3-6 aylık iyileşme sürecinde, geçici protezler kullanılmaktadır.

İmplant yapımı ne kadar sürer?

Bu süreçte hastanın durumu ve yapılan işlemlere bağlı olarak süre değişir. İmplant yarım saat ile 1-2 saat arasında tamamlanmaktadır. Dişlerin durumu ve kemik yapısına göre yapılan operasyonun ardından, 3-6 ay geçtikten sonra protez yapılabilir.

Bir Cevap Yazın