İkili opsiyon nedir?

ikili opsiyon satışlarıSon dönemde küresel ekonominin dijital teknolojilerle daha da fazla etkileşim içine geçmesi ile birlikte dünya genelinde yüz binlerce kişi için “karlı” bir yatırım aracı haline dönüşen ikili opsiyon satışları, yüksek kazanç vaat eden ancak beraberinde risk yönetiminin de bilinçli bir şekilde yapılmasını gerektiren bir finans aracıdır. Kazanç arttıkça riskin de arttığı diğer finans enstrümanlarından herhangi bir farkı olmayan ikili opsiyon yatırımı, az sermaye ile yüksek kazanç fırsatı sunmaktadır. Ancak bu aşamada unutulmaması gerekir ki, sermaye her ne kadar az olsa da yüksek kazanç için alınması gereken risk de o kadar fazladır. Zira ikili opsiyon satışlarını “garanti kazanç” olarak görmek ve bilhassa yeterli bilgi birikim olmadan bir hevesle bu yatırım aracına yönelmek, hayal kırıklıklarının yaşanmasını da kaçınılmaz hale getirebilir. Minimum risk ile optimum kazanç aracı olan lanse edilse de, yine de ikili opsiyon satışlarının risk grubu dahilinde olduğu akıldan çıkarılmamalıdır.

En basit tanımla ikili opsiyon; ticari değeri olan bir mal ya da hizmetin fiyatının, birim zamanda artıp artmayacağının tahmin edilmesiyle kazanç imkanı sunan bir finans aracıdır. Kullanıcı market fiyatlarının takip ederek yatırım yaptığı varlığın fiyatının artacağını ya da azalacağını önceden tahmin eder ve tahmininin doğru çıkması halinde değişen oranlarda kazanç sağlar. İkili opsiyon yatırımlarında ticari varlığın fiyatının artış ya da azalma eğitimi göstereceğini tahmin eden kullanıcı, farklı zaman aralıklarında tahmin yapma imkanına sahiptir. Vade olarak ifade edilen bu birim zaman bazı ticari varlıklarda birkaç gün ile sınırlı olurken, bazılarındaysa birkaç hafta gibi daha uzun süreleri de kapsayabilir. Hatta bazı popüler ikili opsiyon satışlarında kullanıcının tahmin süresi yani vade, birkaç dakika ile sınırlı da olabilmektedir. Sürenin kısalması genel olarak elde edilen kazanç miktarının da azalması manasına gelirken, daha uzun süreli kapsayan tahminlerin doğru çıkması halinde kullanıcının elde ettiği kazanç da buna bağlı olarak artmaktadır. Ancak istisnai ticari varlıklar da bulunmaktadır.

ikili opsiyon nedirHerkese yüksek kazançlı yatırım yapma imkanı sunan ikili opsiyon satışlarının son yıllarda en çok tercih edilen finans araçlarından biri olmasının en önemli nedenlerinden biri, bu şekilde yatırım yapmanın oldukça kolay ve hızlı olmasıdır. Zira ikili opsiyon satışı yaparak kazanç sağlamak çoğu insan için “%50 ihtimalle” para kazanmak demektir. Sonuç olarak kullanıcıya sunulan şık, sadece iki tanedir. Kişi ilgili ticari varlığın bedelinin artacağını ya da azalacağını tahmin eder ve tahminin doğru çıkması halinde de yatırımıyla orantılı olarak kazanç sağlar. Ancak yine de bu tür yatırımlar ile ciddi bir kazanç sağlamak için pek çok farklı konu hakkında bilgi sahibi olunması ve piyasanın yakından takip edilmesi gerektiği de unutulmamalıdır. İkili opsiyon satışlarından kazanç elde etmek “şansa dayalı” bir kazanç kapsı olarak görülmemelidir.

Bir Cevap Yazın