İdrar kaçırma tedavisi nasıl yapılır?

İdrar kaçırma tedavisi, mesane enfeksiyonu geçiren, vajina enfeksiyonu olan, mesane tümörlerinde, taşlarında, menopoz sonrası

idrar

hormonal değişimlerde, zorlu doğumlar sonrasında, sinirsel hastalıklarda, karın bölgesine uygulanan şua tedavisi sonrasında, erkeklerde prostat büyümesinde, kullanılan bazı ilaçlar sonrasında, mesane tıkanıklıkları gibi nedenlerle oluşan idrar kaçırma problemi sonrasında uygulanmaktadır.

İdrar kaçırma şikayeti olanlara uygulan tedavi nasıl olur?

Egzersiz: Bazı durumlar sonrasında hastalarda ilk olarak başvurulan yöntemlerden biridir. Farklı şekillerde egzersiz uygulaması yapılabilir. Hastaya kendi kaslarını doğru olarak kasması öğretilerek, bu şekilde çalışması istenir. Bu yöntemde hastaların uyumsuzluk göstermesi gözlenebilir. Geliştirilen en yeni yöntem olan Manyetik Pelvik Taban Stimülasyonu, idrar kaçırma şikayetlerine karşı oldukça etkilidir. Haftada 2-3 defa yapılan egzersiz çalışmaları 20 dakika kadar sürmektedir. Ağrısız ve basit bir şekilde yapılan uygulamadır. Pasif egzersiz yapılıp, pelvik taban kaslarının etkili bir şekilde çalışmasını sağlar. Kişi kaslarının kasıldığını hisseder ve güçlenen kasları sayesinde idrar kaçırma sorunu tedavi edilir. Bu tedaviden aşağıdaki durumda olan kişiler fayda sağlayabilir;

  • İdrar kaçırma şikayeti bulunan tüm erkek ve kadınlarda uygulanabilir.
  • Zorlu geçen bir doğum sonrasında, esneyen pelvik taban kaslarının güçlendirilmesi gerekiyorsa b u yöntem kullanılır.
  • Cerrahi tedavi uygulamasına uygun olmayan hastalarda uygulanabilir.
  • İdrar kaçırma şikayeti bulunan genç kadınlar, ameliyat olmayı istemediklerinde bu yöntem uygulanabilir.
  • Daha önce ameliyat olmuş olsa da, idrar kaçırma sorunu hala devam eden kadınlarda uygulanabilir.
  • Prostat ameliyatı sonrasında idrar kaçırma şikayeti oluşan erkeklerde uygulanabilir.
  • Kronik prostat iltihabı olan erkeklerde uygulanabilir.
  • Müzmin pelvik ağrısı olanlarda uygulanabilir.

Manyetik Pelvik Taban Stimülasyonu tedavisi uygulanan hastalarda herhangi bir yan etki görülmemektedir. Uygulanacak olan 16-20 seans sonrasında bundan yarar görmüş kişilerde, belli sürelerde yeniden yapılabilen bir tedavi şeklidir. Hastalar bundan yarar görmezse, farklı tedaviler uygulanabilir.

İlaç tedavisi: Bu tedavi tuvalete yetişemeden idrar kaçırma sorunu olan, öksürürken ve hapşırırken idrar kaçıran hastalara tek başına ya da diğer tedavi yöntemleriyle beraber uygulanır. İdrar kaçırmayı önlemek için kullanılacak ilaçlar, uzun süreli kullanılırlarsa rahatsızlığı gidermekte etkili olabilirler. Kısa süreli tedaviler faydalı olmamaktadır. Bazı ilaçların yan etkileri bulunduğundan, özellikle yaz sıcaklarında sorun yaşanabilir.

Cerrahi tedavi: Önceki yıllarda uygulanan cerrahi yöntemlerde, mesanenin yukarıya doğru çekilmesini sağlayan bir yöntem kullanılmaktaydı. Ameliyat olan hastalar 2. yıldan sonra yeniden idrar kaçırma sorunu yaşadıklarından, alternatif tedaviler birlikte kullanılmaktaydı. İdrar kaçırmanın asıl nedeni pelvik tabanında bulunan destek kas dokusunun yetersizliği olduğundan, mesanenin aşağıya doğru inmesini engelleyecek biçimde tabana hamak benzeri destek sağlayan özel bir madde, ameliyat yapılarak yerleştirilmeye başlandı. TVT adındaki bu uygulamanın nekahat dönemi kısa süren ve kolay bir işlemdir. Günübirlik olarak yapılan işlem, lokal anestezi altında yapılmaktadır. Bu yöntem ile birlikte idrar kaçırma tedavisi oldukça kolaylaşmıştır. Ameliyat sonrasında %90 olan iyileşme başarısı, beş yıl sonra bile % 80 olarak tespit edilmiştir.

Bir Cevap Yazın