İdeal eş nasıl olur?

husbandBireyden bireye çok fazla değişmeyen bir yaşam çizgisi vardır; doğmak, büyümek, meslek sahibi olmak, evlenmek, aile sahibi olarak yaşamak, ölmek.

Bu nedenle yaşı belli sınırları aşan bireylerin hayatlarına dair en önemli gayesi “ideal eşi bulmak” olmaktadır. Peki ideal eş kimdir?

İdeal eş; aynı olduğun değil, bütünleşebildiğin kişidir. Birçok insanın yanıldığı bir konu vardır. Aynı hobilere sahip, aynı yaşam standardına sahip, aynı eğitim seviyesine hatta aynı mesleğe sahip kişilerle daha mutlu bir evlilik yapacaklarını düşünürler. Bunun uygulamada çok da doğru olmadığı görülmektedir. Zira, fizikte bile geçerli kural şudur ki, aynı kutuplar birbirini iter, zıt kutuplar çeker.

İdeal eş; seni sen olduğun için sevendir, değiştirme gayesinde olan değil. Eş adaylarının yaptığı bir başka önemli yanlış ise aşık olduğu kişinin kendisini çok rahatsız eden özelliklerini veya huylarını görmezlikten gelirler; “Nasılsa evlenince değiştiririm?” diyerek. Belli yaşa gelmiş insanları değiştirmeyi umut etmek sadece imkansız bir hayaldir. Ne demiş atalarımız “Can çıkar, huy çıkmaz”. Eğer kabul edemeyeceğiniz kadar rahatsızlık veren bir durum söz konusu ise değiştirmeyi değil, o kişiyi terketmeyi düşünün. Evlendikten sonra bu
ayrılıkların çok daha zor olacağını asla unutmayın.

İdeal eş, aileni de en az senin kadar seven ve sayan kişidir. İki gönül bir olunca samanlık seyran olmuyor. İki gönülün bir olması yeterli de olmuyor. Eş adayları sadece kendi aralarındaki sevgi ve saygının yeterli olabileceği yanılgısına sıklıkla düşerler. Halbuki evlilik çiftler kadar çekirdek ailelerinin de dahil olduğu bir kurumdur. Eğer bu ailelerin kendi aralarında ya da eşlerden birinin karşı aile ile ciddi problemleri söz konusu ise bu durumun evliliğe büyük oranda olumsuz yansıması engellenebilir bir durum değildir. Ayrıca aileyi hakir gören, sevmeyen ve saymayan bir eş, bir süre sonra size de aynı şekilde davranmaya başlayacaktır. Bu yöndeki tespitler direkt olarak ayrılık sebebi olmalıdır. En azından evlilik planlardan çıkarılmalıdır.

Evlilik ciddi bir kurumdur, sosyal bir boyutu vardır. Bu nedenle evlilik kararları alınırken bu kararlar yeterli bir süreçten ve testten muhakkak geçirilmelidir.

Bir Cevap Yazın