Hz Muhammed’in çocukları kimdir?

Peygamberimiz Hz Muhammedin çocukları eşleri Hz Hatice’den ve Maruyye’den olmuştur. Hz Hatice’den olan çocukları iki erkek, dört kızdır. Maruyye adlı eşinden en son olarak bir oğlu olmuştur. Dürüstlüğü ile tanınan Hz Muhammed Mekke’de amcasıyla birlikte ticaretle uğraştığı dönemde, Kureyşin zengin kadınlarından olan Hz Hatice peygamberimize sermaye vererek, iş ortağı olmuştur. Hz Hatice daha önce iki kez evlenip ayrılmış, oldukça güzel ve zengin bir kadındır. Güvendiği, emin kişilere sermaye vererek, ticaretle uğraşıyordu. Hz Hatice Müslümanlıktan önce iyi ahlakı ve yardımseverliği sebebiyle önce “Tahire” adı verilmiş, daha sonra “Haticetü’l – Kübra” denilmiştir. Hz Hatice o dönem 40 yaşında, peygamberimiz 25 yaşındaydı. Mekke’de aracıların araya girmesiyle Hz Muhammed ile Hz Hatice evlendirilmiştir. Mutlu bir evlilik ve düzenli bir aile hayatı yaşamışlardır.

Hz Muhammed çocukları

Hz Muhammedin çocukları kimdir?

Kasım: Kasım küçük yaşında hayatını kaybetmiştir. Mekke’de doğmuş olan Kasım vefat ettiği sırada 17 aylıktı. Kasım sebebiyle peygamberimiz Ebul Kasım adıyla anılmıştır.

Zeynep: Kızlarının en büyüğü olan Zeynep, Ebü’l As’la evlendirilmiştir. Kocası Müslümanlığı kabul etmediğinden, Zeynep’in Medine’ye hicret etmesine izin vermemiştir. Ebü’l As Bedir savaşında esir düştükten sonra, Zeynep’i Medine’ye göndermesi şart koşularak serbest bırakılmıştır. Bundan sonra Müslüman olan Ebü’l As, Medine’ye giderek, yeniden Zeynep’le beraber yaşamıştır.

Rukiyye: Ebu Leheb’in oğlu olan Utbe ile evlendirilen Rukiyye, kız kardeşi Ümmü Gülsüm gibi Tebbet suresinin indirilmesinin ardından Ebu Leheb’in oğluna baskısı nedeniyle boşanmak durumunda kalmıştır. Ardından Hz Osman ile evlendirilmiş ve birlikte Habeşistan’a hicret etmişlerdir. Bedir zaferinden sonra vefat etmiştir. Hz Osman’la mutlu bir şekilde devam eden evliliği olmuştur.

Ümmü Gülsüm: Ebu Leheb’in diğer oğlu Uteybe ile evlendirilen Ümmü Gülsüm, İslamiyeti ilk kabul edenler arasındadır. Tebbet suresinin indirilmesinden sonra, Ebu Leheb’in Hz Muhammed’in kızlarını boşayın dediği için, oğulları, buna uyarak boşanmışlardır. Böylece Hz Muhammed’in kızları müşriklerin elinden kurtulmuştur. Ümmü Gülsüm kardeşi Fatıma ile  birlikte Habib-i Ekrem efendimiz ile kalmıştır. Annesinin ölümünden sonra peygamberimizle birlikte Medine’ye hicret

etmişlerdir. Kardeşi Rukiyye’nin vefatından sonra Hz Muhammed tarafından onun eşi olan Hz Osman’la evlendirilmiştir. Hicretin dokuzuncu yılında hastalanıp, vefat etmiştir.

Fatıma: Yalnız bu kızı peygamberimizden daha sonra vefat etmiştir. Peygamberin ölümünün ardından altı ay kadar yaşamış ve 24 yaşında vefat etmiştir. Fatıma Hz Ali ile evlenmiştir. Hz Ömer kızıyla evlenmiş olduğundan, onun kayınvalidesidir. Ümmü Gülsüm’ün iki kızı, Hüseyin ve Hassan adında iki tane oğlu doğmuştur. Peygamberimizin soyu sadece Hz Fatima tarafından sürmüştür.

Abdullah: İlk oğlu Kasım gibi bu oğlu da küçük yaşta vefat etmiştir. Daha sütten kesilmeden vefat eden Abdullah, bazı kaynaklarda Tahir ve Tayyip isimleriyle de anılmaktadır.

İbrahim: Peygamberimizin en son çocuğu olan İbrahim, Mısır valisi Mukavkis tarafından hediye edilmiş olan ve peygamberimizin onunla evlendiği Maruye’den doğmuş olan oğludur. Hicretin sekizinci yılındayken 1,5 yaşındayken ölmüştür.

7 thoughts on “Hz Muhammed’in çocukları kimdir?

 • 21 Aralık 2015 tarihinde, saat 18:19
  Permalink

  Ben hala Tayyip ve Tahir’in kim olduğu anlayamadım… 🙁 🙁 🙁

  Yanıtla
 • 18 Ocak 2015 tarihinde, saat 10:26
  Permalink

  çok teşekkür ederim sınavıma hazırlık oldu

  Yanıtla
 • 02 Ocak 2015 tarihinde, saat 11:28
  Permalink

  teşekkürler sınavıma hazırlık oldu

  Yanıtla
 • 02 Ocak 2015 tarihinde, saat 11:27
  Permalink

  çokkkk işime yaradı sınavıma hazırlık oldu

  Yanıtla
 • 10 Aralık 2014 tarihinde, saat 14:52
  Permalink

  sağolun ççççççççççooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooookkkkk ama ççççoooooooooooooooooooooooooookkkkkk teşekkür ederim dersimi iyikkkkkiiiii yapabilicem

  Yanıtla
 • 22 Kasım 2014 tarihinde, saat 18:28
  Permalink

  teşekkürler emeğinize sağlık güzel bir sayfa olmuş herkese tavsiye ederim

  Yanıtla
 • 04 Şubat 2014 tarihinde, saat 19:42
  Permalink

  teşekkürler bu sayfa çok işime yaradı

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: