Hurma diyeti neden zayıflatır?

HUR DİYETİHurma bünyesinde olan potasyum ve demir mineraller sayesinde metabolizmanın hızını artırıcı özelliğe sahiptir. Bunun dışında içeriğinde oldukça fazla barındırmış olduğu lifleri de ilave edersek, zayıflatıcı etkisi daha iyi anlaşılacaktır. Yaş hurmanın 100 gramı yaklaşık 65 kalori içermektedir. Yaş hurma kuru hurmaya göre %50 daha az kalori barındırır. Bu nedenle hurma diyeti ile zayıflamak isterseniz, yaş hurmayı tercih etmeniz gerekir. Her öğün yemekten kırk dakika önce dört tane yaş hurma tükettiğinizde, yemeğe oturunca iştahınızın önemli ölçüde azaldığını görebilirsiniz.

Hurma içindeki A, B ve C vitaminleriyle ve fosfat açısından oldukça zengin bir besindir. En önemli özelliği arasında demir ve fosfor bakımından oldukça zengin olmasıdır. Bu iki mineral düzenli bir şekilde alındığında, yağ yakımını artırır ve vücudun oksijeni daha iyi harcamasını sağlar. Bu iki özelliğiyle metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlayan etki yapar. Hurmanın bunun dışındaki faydası da kansızlık, bahar yorgunluğu ve kabızlık gibi sağlık sorunlarına iyi gelen etkileri vardır.

Hurma diyeti nasıl uygulanır?

Daha çok Arap ülkelerinin çok sevilen bir besini olan hurma, yoğurt ile beraber tüketildiği zaman, tek başına bir diyet menüsü haline gelir. Günde 21 tane hurma tüketimine izin verilmektedir. Bunun yanı sıra günde üç tabak yağsız yoğurt yiyeceksiniz.Hurma diyeti yaparsanız, bir hafta içinde ortalama beş kilo vermenizi sağlayacaktır. Günde üç öğün yiyeceksiniz. Yediğiniz her öğünde yedi tane hurma ve bir tabak yoğurt yiyeceksiniz. Bunun dışında hurma diyeti yaptığınız bir hafta süreyle başka hiçbir şey yemeyeceksiniz.

Sadece hurma ve yoğurt yiyerek, tek yönlü bir beslenme yaptığınızı düşünebilirsiniz. Böyle düşünenler şunu bilmelidir ki, sadece su ve hurma yiyerek uzun yıllar yaşanabilir. Hurmada insan vücudunun ihtiyacı olan tüm mineraller ve vitaminler vardır. Yoğurtta olan vitaminler, proteinler ve kalsiyum ile hurmada olan; A, D, B1 ve B6 vitaminleri, potasyum, demir, magnezyum ve çinko gibi mineraller vücudunuzun dinç ve sağlıklı kalmasını sağlayacaktır.

Hurma diyetiyaptığınızsürede hem yoğurt sizi tok tutacak, hem de proteinler sayesinde sizi besleyecektir. Hurmanın içerdiği lifler ve mineraller metabolizmanızı çalıştıracak ve hazmı kolay hale getirecektir. Yoğurdu yerken buzdolabından çıktığı gibi soğuk tüketmemeniz ve ılık olmamasının faydası olur. Bununla vücudun metabolizması yoğurdun soğuğunu ısıtmak için daha fazla kalori harcar.

Hurmanın tek başına şifa kaynağı olduğuna ve insanın beslenmesi için tek başına bile yeteceğine dair Kur’an-ı Kerim’de bile bilgiler bulunmaktadır. Bu nedenle hurma ile sağlığınızı kaybetmeden bir hafta içinde beş kilo kadar fazla kilonuzdan kurtulabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın