Hünnapla bedenininizi rahatlatmak ister misiniz?

hünnapHünnap sarı renkte çiçekleri olan, hoş kokusuyla, dikenli yapısıyla, bu ağacın sert çekirdekli, kırmızı kabukları olan, zeytin şeklindeki yemişidir. Çin tıbbında hünnap daha çok, Çin hurması olarak anılmaktadır. Çevresinde ince derimsi yapısı, yumuşak bölümü sarı renkli, oldukça tatlı ve lezzetli olan hünnap, hem özel yetiştirilir, hem de kendiliğinden doğada yabani şekilde yetişebilir. Bu yemişin anavatanı Suriye olup, sağlık açısından çok sayıda faydası bulunmaktadır. İçeriğindeki maddeler arasında nitrat, şeker, pektin, müsilaj, tanen ile bol miktarda C vitamini vardır. Meyvelerinin güneşte kurutulmasıyla, çerez olarak tüketilebilir. Bunun dışında kaynatılıp çay olarak içilebilir ve reçel yapımında mükemmel bir yardımcı olur. Ayrıca bitkisel tedavi alanında ilaç olarak kullanılmaktadır.

Hünnap yemişinin faydaları nedir?

 • Hünnap vücuttaki hastalık sürecini tersine çevirip, bedenin rahatlamasında etkili olur. Düzenli şekilde tüketilirse, cildin renginin güzelleşmesinde fayda sağlar.  Ağrıları düşürücü, stresi azaltıcı, zihinsel yorgunluğu giderici ve uykusuzluğu düzene sokucu etkileri olan  bir meyvedir. Romatizmal rahatsızlıklarda, vücudu olumsuz etkilerden korumaktadır. Stres gibi sorunlar olduğunda, vücudun kendini toparlamasına yardımcı olur. İçeriğinde bulunan maddeler tiamin, niacin, riboflavin ve A vitaminidir. C vitaminin seviyesi bile narenciye ürünlerinden bile fazladır. Ayrıca damarların rahat işlev görmesine sebep olan fenoller ve flavoidler içermektedir.
 • Bitkinin yapraklarından ishal tedavisinde, bağırsak parazitleri ve solucanlarının yok edilmesi için kullanılır. Meyvelerinden ise öksürüğün tedavisinde, akciğerdeki sorunlarda, iç organların görevlerini rahat görmesinde fayda sağlar. Yabani olarak yetişen hünnabın mide sorunlarında kullanılan küçük ve ekşi meyveleri bulunmaktadır. Günümüzde bile modern Çin tıbbında sıkça kullanılan hünnap meyvesi, solunum sistemi, duygusal sıkıntı ve sinirsel olan halsizlik tedavisi için, dalak ve mide rahatsızlıklarında kullanılır.
 • Hünnap şeker hastalarının, kan şekerini dengeleyen ve insülin direncini kıran bir besindir.
 • Hünnabın en önemli faydalarından biri içeriğinde olan C vitaminidir. Bu vücutta olan serbest radikallerin vereceği hasarı azaltır ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.
 • İçeriğinde olan niasin ile kan dolaşımının rahatlamasına yardımcı olur. Kan basıncı üstünde olan etkileri de oldukça yüksektir. Potasyum içeriğine sahip olduğundan, kan basıncının düşürülmesinde etkilidir. Düşük sodyum oranı olması nedeniyle, az tuzlu diyet yapanlara tavsiye edilen bir besindir.
 • İçeriğinde bulunan kalsiyum ile kemiklerin gücünü arttırıcı ve magnezyum kas tonusunu yükseltici etki yapar.
 • Hünnap kadınlarda meme kanseri tedavisini destekleyen bir meyvedir.
 • Hünnap anti bakteriyel etkisi ve anti İnflamatuar özellikleri olan meyveler arasındadır.
 • Ciltteki kuruma, kaşıntı, yara ve ülser oluşumunda oldukça faydası vardır.
 • Hünnap meyvesi düzenli olarak tüketildiğinde stresi azaltır, anksiyete etkisini giderici faydası olur.
 • Hünnap insanlara kan temizleyici olarak tavsiye edilen meyveler arasındadır.

Bir Cevap Yazın