HDMI nedir?

Modern teknolojilerin gelişmesi ile birlikte dijital ortamda sunulan görüntü ve ses kalitesi de giderek artarak, HD (High Definition) yani yüksek kaliteli görüntü/ses seçeneklerinin deneyimlenebilmesini sağladı. Teknoloji birçok alanda birbiri ile etkileşim halinde olan küresel bir ağ olduğundan, HD görüntü/ses formatlarının ev kullanıcı tarafından deneyimlenmesinde internet teknolojilerinin gelişerek kullanıcılara daha hızlı bağlantılar sunulmasının da önemi vardır. Teknik olarak “Yüksek Çözünürlüklü Çoklu Ortam Arayüzü” manasına gelen HDMI (High Definition Multimedya Interface), 2003 yılından bu yana kullanılan hem görüntü hem de ses konusunda yüksek kalite sunan bir arabirimdir. HD görüntülerin önceki dönem DVD formatındaki görüntülere nazaran daha fazla boyuta sahip olması, internet üzerinden bu dosyaların makul sürelerde indirilmesi için hala belirli bir seviyenin üzerinde internet bağlantısı gerektirmektedir.

Görüntü ve ses verilerinin dijital ortama aktarılması ve bilgisayar üzerinden bu tür dosyaların deneyimlenebilmesi için uzun yıllar boyunca çok çeşitli formatlar geliştirilmiştir. Ancak yazının konusu olan HDMI arabirimi, “görüntü ve ses verilerinin sıkıştırılmadan” dijital ortama aktarılması için geliştirilmiştir. HD Ready, HDTV, Blu-Ray ve HD DVD gibi pek çok yeni terim, HDMI teknolojisinin daha yaygın kullanılması ile birlikte insan hayatının bir parçası haline gelmiştir. HDMI arabiriminin görüntü ve ses dosyalarında herhangi bir sıkıştırmaya gitmemesi, görsel ve ses kayıplarının da önlenmesini sağlar. Bu da yüksek çözünürlüklü görseller ve ses konusunda üst düzey bir deneyim imkanı sunmaktadır.

Günümüzün modern dünyasında bir standart haline gelen HDMI arabirimi, gelişmiş tanımlı video dosyaları ve çok kanallı ses sinyallerinin “yalnızca tek bir kablo” üzerinden aktarılması sayesinde LCD, Plazma ve LED televizyonlarda kullanılabilir hale gelmiştir. Artık HDMI arabirim kullanan görüntü cihazları farklı sürümler kullanıyor olsa da, yine de HDMI kablolar standart olup her sürümde çalışmaktadır. Her ne kadar tüm sürümlerde aynı HDMI kablosu kullanabilse de, görüntü ve ses verilerinin aktarım hızının farklılık göstereceği ve bunun da görüntü/ses kalitesini etkileyeceği unutulmamalıdır. HDMI arabiriminin önce sürümleri 60 fps 108op görüntü/ses desteklerken, 1.4 sürümle bu derinlik 340 Mhz 4096×2160 destekler hale gelmiştir.

HDMI arabirim Dolby Dijital ve DTS desteklediği gibi 24 bit “sıkıştırılmamış” ses desteği de sunmaktadır. Dolby True HD, DTS HD gibi özellikler 1.3 HDMI sürümle birlikte kullanılmaya başlanmıştır. Sesin herhangi bir sıkıştırma formatı kullanılmadan aktarılmasını ve depolanmasını sağlayan yeni HDMI sürümleri günümüz dünyasında yaygın bir şekilde kullanılır hale gelmiştir. HDMI dijital görüntülerin DVI desteği sunması, çoğu ekran kartının DVI arayüz kullanması sebebiyle bilgisayarlar ile doğrudan izlenebilmektedir. Uydu alıcılarından oyun konsollarına, bilgisayarlardan fotoğraf makinelerine günümüz itibarıyla görüntü ve ses kullanımı sağlayan tüm cihazlar HDMI desteği sunmaktadır.

Bir Cevap Yazın