Hayatınızı zehirleyen sözler nelerdir?

Nefes aldığınız sürece, son ana kadar çalışarak başarılı olmayı kendinize bir rol olarak biçmelisiniz. Eminim sizinde bu konuda birçok hayaliniz, yapmanız gerekenler söz konusudur. Ancak, her geçen zaman düşündükleriniz, hayalleriniz ve ideallerinizle alakalı uçurumun giderek açılıyor olabilir. Bu konunun sebebi, sizin yeteneksiz veya deneyimsiz olmanız değil, üretilen yanlış düşünceleriniz hayatınızı ve geleceğinizi ipotek altına alması. Self-sabotaj dediğimiz bu durum karşısında yapacaklarınız, tedbir almak ama öncesinde nelerin hayatımızı ipotek altına aldığını öğrenelim. Başlamadan önce Muhammed Bozdağ’ın “İnsanı düşüncelerden başkası sınırlamaz” sözünün de ne anlama geldiğini düşünmek gerekiyor.bulut2

  1. Ben kaybedenim: Yaşıyorsak, muhakkak hayatin olumlu ve olumsuz yönleri de yaşayacağız. Ama sadece yaşadığımız olumsuzlara odaklanarak, hayatı kara bir mahsene sığdırmaya çalışmak büyük bir kayıp. Özellikle genç yaşta ümitsiz ve kaygılı olmak, başarısızlık nimetinden kendinizi alı koymanız anlamına geliyor.
  2. Risk almamalıyım: Konfor alanınızın bozulacağını düşünerek sürekli saklanmak ve cesaretli bir şekilde davranarak risk almaktan kaçınmak, hayalleri olanlar için kabul edilmeyecek bir durumu ifade ediyor. Eğer, risk almaktan korkmayıp, hata yapmayı ve kaybetmeyi tecrübe edinmek olarak değerlendirirseniz, başarılı olabilirsiniz.
  3. İstediklerimi asla elde edemeyeceğim: Evet, emellerinize ulaşamadan ecelinize ulaşabilirsiniz. BU takvaya sahip biriyseniz, o zaman ümitsizliğin ne demek olduğunu bilirsiniz. Dünya ve ahret dengesini nasıl kurmanız gerektiğini bilirsiniz. Ama bunları bilmeden sadece çaresizlikten bu düşünceye sahipseniz, düzeltmeniz gereken rahatsızlıkların olduğu açık.
  4. Yarın başlarım: Bugün başlamanızda ki engellerin tembellikten başkası olmadığını görüyor, hissediyorsanız, sorunun zamanla değil, karakteriniz ve tembellikle alakalı olduğunu anlamanız gerekir. Yani başarmak için doğru zamanı kollamayı beklemeyin, öncelikle harekete geçme konusunda tembel karakterinizin ortadan kaldırılmasıyla uğraşın.

Bir Cevap Yazın