Hamilelik testleri nasıl yapılır?

gebelik testiHamilelik testleri bir kadının gebe olup olmadığını anlamak için yapılmaktadır. Gebeliğin belirtileri genellikle yeni bir yaşamın başlayacağını belli etmiş olsa da, yapılan testler çok hassastır ve erken aşamada gebeliğin tespit edilmesini sağlar. Günümüzde evde yapılabilen gebelik testleri olduğundan kadınlar bir doktora gitmeden bile hamile olduklarını tespit edebilir.

Hamilelik testleri nasıl çalışır?

Hamilelik testleri idrar ya da kan örneğinde hCG hormonunu tespit edebilmek için üretilmiştir. İnsanlardaki koriyonik gonadotropin (hCG) hormonu gebe kalan kadınlarda olan bir hormondur. hCG hormonunun salgılanması gebe kaldıktan hemen sonra başlamakta ve gebeliğin ilerlemesiyle bu hormonun salgılanması artar. Fazla olan hCG idrar yoluyla vücut dışına atılmaktadır. Sadece idrarda olan hCG miktarının ölçülmesi ve kontrol amacıyla hamileliğin tespitine yeterlidir. 25 mIU / ml işareti üstünde olan hCG seviyesi hamileliği gösterebilir. Fakat hCG düzeyi 5 mIU / ml altındaki kadınların gebe olması pek söz konusu olmaz.

Hamilelik testleri ne zaman hCG hormonunu tespit eder?

Döllenen yumurtanın rahim içine yerleşmesinden sonra gelişim gösteren plasenta, hCG hormonunu salgılamaya başlamaktadır. Kan örneklerini kontrol eden hamilelik testleri hCG hormonunu erken tespit eder, bunu çoğunlukla implantasyonun ardından 3-4 gün içinde ya da fertilizasyondan itibaren 9-16 gün sonra sağlamaktadır. Bunun yanında idrardan bakılan testler hCG hormonunun fertilizasyondan sonraki 12-19 günde tespit edebilir. Genellikle ilişki sonrası 2-3 haftalık bir süreçte gebelik testleri ile hCG hormonunun tespiti mümkün olabilir. Döllenme ilişki günü gerçekleşmese de, bu tespit yapılabilir. Korunmasız cinsel ilişkinin ardından adet görmeyen kadınlar mutlaka gebelik testi yapmalıdır. Kaçırılan bir periyottan bir hafta kadar sonra gebelik testinin yapılması en doğru sonuçları verir. Testin daha erken zamanda yapma durumunda hatalı negatif sonuçlar alınabilir yani gebelik olduğu halde yapılan testin bunu tespit etmesi mümkün olmayabilir

Hamilelik testleri nelerdir?

Kan testleri: Bu testin yapılması için bir doktorun kliniğini ziyaret etmeniz gerekir. Kantitatif ve kalitatif olarak iki farklı çeşit kanda gebelik testi bulunmaktadır. Bu testlerden biri verilen kan örneğinde olan hCG ’nin konsantrasyonun seviyesini belirlemektedir. Diğeri ise kalitatif test hCG hormonunun varlığını doğrulamak için yararlı olur. Fakat gebelik testinin sonuçlarını almak için bir ya da iki gün beklenmesi gerekir.

İdrarda gebelik testleri: Pek çok kadın gebe olup olmadığını anlamak için bu testleri kullanmaktadır. Evde yapılan gebelik testleri uygun olup, ucuz ve beş dakika içerisinde sonuç verir. Üstelik evde yapılan hamilelik testleri gizlidir ve gebelik testlerinin doğruluk oranı %97-99′dur. Bu testleri dikkate almak için yeterlidir. Hem de bu testleri satın almak için doktor reçetesi olması gerekmez. İstediğiniz bir zamanda bu testleri yapabileceğiniz gibi, tavsiye edilen günün erken saatlerinde yapılmasıdır. Bunun sebebi hCG hormonunun sabah erken saatlerinde pik yapmasındandır. Bu sayede tespit edilmesi daha kolay olur. Fakat test yapıldığı anda bol miktarda sıvı tüketilirse hormonun seyreldiği belirlenmiştir. Bu testin sonucunu etkileyebilir.

Hamilelik testi nasıl yapılmaktadır?

Hamilelik testi idrar örneğinde hCG hormonunun varlığını tespit edebilen, bir kimyasal şerittir. Tek yapılması gereken bu şerit üzerine 1-2 damla idrar damlatmaktır. Birkaç dakika içinde artı ya da çift çizgi fark edilirse, bu gebeliğin oluştuğunun göstergesidir. Bu şeritte anti-hCG antikoru enzim konjugatları ve yalnız hCG ye bağlanan molekül ve emici bir maddeden oluşmaktadır. hCG içeren idrar şerit üzerine değdiği zaman anti hCG ’lere bağlanmakta ve indikatör pembeye dönmektedir. Test yapılan bölgenin pembeye dönüşmesi testin pozitif olduğunu yani hamileliğin onayını verir.

Bir Cevap Yazın