Hamilelik belirtileri sizde de var mı?

gebelikHamilelik belirtileri çoğu zaman gebeliğin başından itibaren kadınları etkisi altına alabilir. Bu etkilerin en belirgin olanları içinde kadının gebelikle birlikte kendisini aşırı bitkin ve yorgun hissetmesidir. Bu belirtilerin meydana çıkması genellikle gebelikle birlikte değişen hormonlardan kaynaklanır. Progesteron ve östrojen hormonlarının değişen seviyeleri kadında yorgunluğa, bulantı, kusma, adet görememe gibi bilinen gebelik belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olur. Buna rağmen kadınlarda ortaya çıkan bu belirtilerin hemen gebeliğe bağlanmaması gerekir. Çünkü daha başka etkenlerden olma olasılığı mutlaka dikkate alınmalıdır. Kan şekerinde düşme, tansiyonun düşmesi, kan değerlerindeki sorunlarda bu etkilere sebep olabilir.

Yorgunluğu hamilelik nedeniyle yaşıyorsanız, dinlenme ve protein ağırlıklı beslenmelisiniz

Kadındaki yorgunluk ve bitkinlik bedenin yorgunluğundan, stres ve depresyon gibi bazı olumsuz etkenlerden ya da sistematik herhangi bir hastalıktan kaynaklanmaması, yani hamilelik yüzünden oluşması halinde, uzmanlar dinlenme ve beslenme düzeninde protein ağırlıklı yiyeceklere yer verilmesini tavsiye eder.

Hamile olanlar günün her anında mide bulantısı çekebilir

Hamilelik başladığından itibaren östrojen hormonunun yükselmesi, midenin boşaltılmasını yavaşlatabilir. Bu ise hamilelikte özellikle sabahları hissedilen bulantıları ortaya çıkarır. Bazı gebeliklerde sabah bulantıları ortaya çıkmasa da, gün içindeki farklı saatlerde mide bulantıları hissedilebilir. Yemek kokularından etkilenme, değişik gıdalara karşı ilgi gösterme gibi durumlar olabilir.

Hamilelikteki aşerme dönemi tüm hamilelik süresince sürebilir

Hamilelik döneminde oluşan aşerme etkilerinin çoğunlukla 13. ve 14. haftalarda normale dönmesi beklenir. Ancak bazı gebe kadınlarda bu etkiler hamileliğin sonuna kadar sürer. Bunu yaşayan kadınların doktoruna danışması ve uygun olan beslenme listesi oluşturması tavsiye edilir. Bebeğin gelişimine katkı sağlayacak en uygun besinlerin tercih edilmesi gerekir.

Hamilelik belirtilerinin olması tek başına gebeliği belirler mi?

Hamilelik belirtilerinin hissedilmesi, tek başına hamileliğin teşhisi için yeterli değildir. Çünkü hamilelik dışındaki çoğu etken bu belirtilerin benzerini yaşamaya neden olabilir. Sistematik hastalıklar, tansiyon değerlerindeki değişim, kan şekerindeki düzensizlikler gebelikteki gibi etkilere neden olabilir. Bu yüzden belirtilerin olmasıyla, kadınlar hemen bir gebelik testi yaptırmalıdır. Ayrıca ultrason tetkiki yapılmalıdır. Gebelikteki en belirgin semptom adet görmeme durumu olsa da, bütün hamileliklerde kadınlarda adet kanaması kesilmez. Bu yüzden gebelik testi yaptırılması tavsiye edilir.

Hamilelik döneminde kadında ruh hali değişimleri sıkça yaşanır

Bu kadınlardaki hormonların değişmesinin neden olduğu bir belirtidir. Bu daha çok hamilelikte ilk 3 ay içinde kadınları etkileyebilir. Ancak bu sorun başka nedenlerde de kaynaklanabilir. Buna rağmen ruh hali değişimi hamileliği işaret eden belirti olarak kabul edilmektedir.

Hamilelik belirtileri fark edilir mi?

Bedenleri iyi tanıyan kadınların hamilelikle birlikte meydana gelen en küçük değişimleri bile anlayabilecek kadar hassas olması mümkün olabilir. Bu kadınlar hamilelikle birlikte olan değişimleri hemen algılaması görülen bir durumdur. Diğer kadınlar ise, bunları ancak adetleri geciktiğinde anlayabilir, hamilelik kuşkusunu hissederler. Hamileliğin kesin olarak belirlenmesi testle olsa da, önceden bazı belirtilerle hamilelik fark edilebilir. Bu nedenle, gebelik testi daha erken dönemde yapılabilir.

Hamilelik belirtileri herkesi etkiler mi?

Hamilelik belirtilerinin kişiden kişiye farklı şekilde etkili olması mümkün olduğu gibi, bir kadının her hamileliğinde bile farklı etkiler ortaya çıkabilir. Kadınlarda adet döneminden önce bazı belirtiler ortaya çıkar. Hamilelikteki belirtilerde bunlarla benzerlik gösterdiğinden, aslında gebelik belirtilerin kolay fark edilmesi zor olabilir. Bunlar kadınlarda kesin gebelik tanısının konmasına yeterli değildir. Fakat belirtilerin hissedilmesiyle, yapılacak gebelik testiyle tanı konulabilir.

Kas kasılmaları hamilelik belirtisi midir?

Hamile kadınlarda döllenmiş yumurtanın rahme tutunması birkaç günde olur. Bununla hamileliğin ilk belirtisi olan beneklenme ve kas kasılmaları ortaya çıkabilir. Belirtiler yumurtanın döllenmesini takip eden 6-12 gün içerisinde vücudun her tarafında hissedilebilir. Kas kasılmaları adette oluşan kramplarla karıştırılabilir. Aynı zamanda doğum kontrol hapının değiştirilmesiyle, enfeksiyonla, adet düzensizliğinde de kas kasılması olabilir.

Vajinal kanama ve akıntı hamilelikte olur mu?

Hamileliğin başında lekelenme tarzındaki vajinal kanamalarının dışında, beyaz renkli, kıvamlı bir akıntı oluşabilir. Bunlar rahim duvarındaki kalınlaşma ve vajinadaki hücrelerin büyümesinden oluşur. Hamilelikte kadınlarda vajinal akıntının devam etmesi normal olabilir. Bu gebeliğe zararı olmayan ve tedaviyi gerektirmeyen bir gelişmedir. Fakat vajinadan gelen kötü kokulu bir akıntı mutlaka dikkate alınmalıdır. Bu başka bir rahatsızlığın belirtisi olabilir.

Bir Cevap Yazın