Hamile kalmayı kolaylaştıran etkenler nelerdir?

Hamile kalmayı kolaylaştırmak için dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar bulunmaktadır. Hamile kalmayı hızlandırmak için uygulanabilecek bir çok yöntem uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.
hamile_kalmak_icin_sansli_gunler
Çocuk sahibi olmak isteyenlerin şunu bilmelerinde fayda vardır: 35 yaşını aşmamış kişilerde 12 ay boyunca düzenli ilişkiye rağmen hamilelik oluşmaması durumunda kısırlık yani infertilite durumundan söz edilebilmektedir. Bu hallerde yalnızca burada bahsedilen önerileri uygulamak zaman kaybına, bunun neticesi olarak da gerekli tedavilerin zorlaşmasına sebep olabilir. Bundan dolayı kısırlık (infertilite) durumu olan hastalar bunun nedeninin araştırılması ve tedavisi için uzman doktora başvurmalılar, burada bahsedilen ve doktorlarının tavsiyede bulunduğu kolaylaştırıcı faktörlere de dikkat etmelerinde büyük fayda vardır. Kısırlık halinin söz konusu olmadığı, korunmasız ilişki süresi 1 yıldan kısa olan çiftler yalnızca hamile kalmayıi kolaylaştıran tavsiyeler ile kendi kendilerine hamile kalmayı deneyebilirler ve 1 yıl sonunda hamilelik gerçekleşmezse doktorlarına başvurabilirler. 35 yaş üzerinde bu korunmasız ilişki süresi 6 aydır. Çünkü bu yaşlarda geçen her 6 ay bile over rezervi ve hormonal durum açısından son derece önemlidir, vakit geçirmeden hamilelik tedavisi için doktora başvurmak faydalı olacaktır.

Hamile olmak isteyen kadının, dengeli ve düzenli bir hayat tarzını tercih etmesi, düzenli bir şekilde beslenmeye çalışması, düzenli uyuması, varsa sigara, alkol gibi kötü alışkanlıklarından uzak durması gerekiyor. Eğer kronik bir hastalığı varsa, bu konuda doktor tedavisi alması gerekmektedir. Hastalığı için kullandığı ilaçları gözden geçirmesi gerekir. Baız ilaçlar hamilelik şansını azaltır.

Çiftlerin ilk olarak yumurtlama dönemine yakın zamanlarda ilişkiye girmeleri ciddi öneme sahiptir. Yumurtlama gününün tespit edilebilmesi için evde yapılabilen yumurtlama (ovulasyon) testleri de kullanılabilir.
Uzmanlar haftada 2 ya da 3 defa düzenli cinsel ilişkyii hamilelik şansını arttırmak için yeterli görmektedir. Her gün ilişkiye girmek şansı daha fazla arttırmayacaktır. Çünkü sperm 3 gün yaşayabilmektedir. Hatta her gün ilişki olması bilhassa sperm sayısı az olan erkeklerde spermlerin yeteri kadar birikmeden erkeğin boşalmasını sağlar, bunun yerine 2-3 gün spermlerin birikerek çok sayıda ve hareketli spermlerle ilişkiye girilmesi çok daha yararlı olacaktır.

İlişki sırasında erkeğin hemen dışarı çıkmadan tamamen vajinanın içerisine boşalması gerekir. Kadının da spermlerin dışarı akmaması için ilişki sonrasında hiç ayağa kalkmadan sırt üstü yaklaşık 15 dakika yatması gerekir. Hemen ayağı kalkmak gebelik şansını azaltır. Kadın sırt üstü yatarken de dışarıya bir miktar sperm akması son derece normal karşılanmaktadır. İçeride kalan spermler hamilelik için yeterlidir.

İlişkiye girilen pozisyon hamilelik açısından hiç önemli değildir. İlişki sırasında önemli olan erkeğin tamamen içeriye boşalması ve kadının ilişki sonrası 15 dakika boyunca sırt üstü yatmasıdır.

Vajinanın içerisinin hiçbir zaman yıkanmaması gerekir. İlişkide kayganlaştırıcı kremler mümkünse kullanılmamalıdır, eğer bu kremler kullanılacaksa da bilhassa bu amaçla üretilmiş olan su bazlı kayganlaştırıcıları kullanmak gerekir.

Çiftlerin sigara, alkol, uyuşturucu gibi maddelerden uzak durmaları gerekir. Bunlar hamile kalma ihtimalini oldukça kötü etkileyen faktörlerdir.

Aşırı kilonuz varsa bu kiloları vermek, diyet ve egzersiz yapmak hamile kalmak açısından faydalı olacaktır. Ayrıca hamilelik düşünenlerin stresten uzak durmaları gerekir.

Hamilelik için kullanılan vitaminler (folik asit ve multivitaminler) ya da demir (kan) hapları hamile kalmayı kolaylaştırmaz. Hamile kalmak isteyen her kadının folik asit kullanmaya başlaması gerekir ancak folik asit hamileliği kolaylaştırmak için değil bebekte bir takım özürleri önlemek için kullanılır.

Kadının hamile kalma şansının en yüksek olduğu yaşlar 20-30 yaşları arasıdır. 30-34 yaş arasında her 7 kadından 1’i gebe kalamama sorunu ile karşılaşıyor. Bu oran, 35-40 arasında her 5 kadından 1’e kadar düşüyor. Erkekte yaşın kadınlar kadar önemi yoktur. Kadında bilhassa 35 yaşından sonra hamile kalma şansı git gide azalmaya başlar.

Bir Cevap Yazın