Hamam Böceği nasıl yok edilir?

Hemen hemen her insanın en çok iğrendiği ve evlerde görüldüğünde çok büyük paniğe neden olan Hamam Böcekleri, duvar çatlaklarından lavabo içlerine kadar her yerden çıkabilmektedir. Dünya genelinde Hamam Böceklerinin birçok türü olmasına rağmen Türkiye’de en sık rastlanan türleri; Alman Hamam Böceği, Doğu Hamam Böceği ve Amerikan Hamam Böceği’dir. Hamam Böcekleri her ne kadar parazit yapıda canlılar olmasa da, bazı hastalıkları taşıma özelliğine sahip olduğundan sağlık açısından dikkat edilmesi gerekir. Hamam Böceklerinin tamamen yok edilmesi ciddi anlamda uzmanlık gerektiren bir iş olmakla beraber, evlerde Hamam Böceklerini öldürmeye yoğunlaşmaktansa korunmaya yönelik önlemler alınması gerekir.

Hamam Böcekleri biyolojik açıdan sanılandan çok daha dayanıklı canlılar olmakla beraber, atom bombası patlamasından dahi sağ kurtulabilecek kadar yüksek radyasyonlara dayanabilirler. Ayrıca bağışıklık sistemleri de oldukça kuvvetli olan bu canlılar, birçok zehir türüne karşı bağışıklık geliştirebilirler. Bu nedenle evlerde amatörce yapılan ilaçlamalar Hamam Böceği sorunundan kurtulmak yerine böceklerin bağışıklık sisteminin daha çok direnç kazanmasını ve böylece ilaçlama ile sorundan kurtulmayı imkansız hale getirebilmektedir.

Hamam Böceği sorunundan tamamen kurtulmanın yolu ilaçlama olmasına rağmen bu işlemin “muhakkak” bu konu hakkında uzman kişilere yaptırılması gerekir. Hamam Böceği sorunundan kurtulmak için mevcut böcekler kadar larva halindeki Hamam Böcekleri de düşünülerek doğru bir ilaçlama stratejisi geliştirilmelidir. Evde gezinen Hamam Böcekleri ilaç ile öldürülse de larvaların gelişimi 2 ay kadar sürdüğünden, sorun kısa zamanda tekrarlayabilir. İlaçlı yem tuzakları larvaları öldürmek için oldukça başarılı bir uygulamadır.

Hamam Böceği sorunundan kurtulmak için kullanılan ilaçlı yem tuzakları yetişkin böceklerin zehirli yemleri yuvalara taşımasını sağlayarak, larvaların da ölmesini ve böylece soruna kalıcı bir çözüm getirilmesini sağlamaktadır. Bunun haricinde Hamam Böceği sorunu yaşayan kişilerin evde ve ev çevresinde çöplerini açıkta bırakmamaya da özen göstermesi gerekir. Aynı şekilde ev içerisinde mümkün olduğunca dışarıda yiyecek bırakılmaması da Hamam Böceklerine davetiye çıkartmamak için dikkat edilmesi gereken konulardan biridir.

Hamam Böceklerinin geldiği yerlerin de tespit edilmesi, duvar ve zeminde bulunan çatlakların dolgu malzemeleriyle tıkanmasını ve böylece böcek sorununun büyük oranda kontrol altına alınmasını sağlayacaktır. Bu tür önlemler alınmasına rağmen sorun devam ediyorsa profesyonel ilaçlama yapan firmalarla iletişime geçilmesi gerekir.

Bir Cevap Yazın