Hamam Böceği nasıl yok edilir?

Hemen hemen her insanın en çok iğrendiği ve evlerde görüldüğünde çok büyük paniğe neden olan Hamam Böcekleri, duvar çatlaklarından lavabo içlerine kadar her yerden çıkabilmektedir. Dünya genelinde Hamam Böceklerinin birçok türü olmasına rağmen Türkiye’de en sık rastlanan türleri; Alman Hamam Böceği, Doğu Hamam Böceği ve Amerikan Hamam Böceği’dir. Hamam Böcekleri her ne kadar parazit yapıda canlılar olmasa da, bazı hastalıkları taşıma özelliğine sahip olduğundan sağlık açısından dikkat edilmesi gerekir. Hamam Böceklerinin tamamen yok edilmesi ciddi anlamda uzmanlık gerektiren bir iş olmakla beraber, evlerde Hamam Böceklerini öldürmeye yoğunlaşmaktansa korunmaya yönelik önlemler alınması gerekir.

Hamam Böcekleri biyolojik açıdan sanılandan çok daha dayanıklı canlılar olmakla beraber, atom bombası patlamasından dahi sağ kurtulabilecek kadar yüksek radyasyonlara dayanabilirler. Ayrıca bağışıklık sistemleri de oldukça kuvvetli olan bu canlılar, birçok zehir türüne karşı bağışıklık geliştirebilirler. Bu nedenle evlerde amatörce yapılan ilaçlamalar Hamam Böceği sorunundan kurtulmak yerine böceklerin bağışıklık sisteminin daha çok direnç kazanmasını ve böylece ilaçlama ile sorundan kurtulmayı imkansız hale getirebilmektedir.

Hamam Böceği sorunundan tamamen kurtulmanın yolu ilaçlama olmasına rağmen bu işlemin “muhakkak” bu konu hakkında uzman kişilere yaptırılması gerekir. Hamam Böceği sorunundan kurtulmak için mevcut böcekler kadar larva halindeki Hamam Böcekleri de düşünülerek doğru bir ilaçlama stratejisi geliştirilmelidir. Evde gezinen Hamam Böcekleri ilaç ile öldürülse de larvaların gelişimi 2 ay kadar sürdüğünden, sorun kısa zamanda tekrarlayabilir. İlaçlı yem tuzakları larvaları öldürmek için oldukça başarılı bir uygulamadır.

Hamam Böceği sorunundan kurtulmak için kullanılan ilaçlı yem tuzakları yetişkin böceklerin zehirli yemleri yuvalara taşımasını sağlayarak, larvaların da ölmesini ve böylece soruna kalıcı bir çözüm getirilmesini sağlamaktadır. Bunun haricinde Hamam Böceği sorunu yaşayan kişilerin evde ve ev çevresinde çöplerini açıkta bırakmamaya da özen göstermesi gerekir. Aynı şekilde ev içerisinde mümkün olduğunca dışarıda yiyecek bırakılmaması da Hamam Böceklerine davetiye çıkartmamak için dikkat edilmesi gereken konulardan biridir.

Hamam Böceklerinin geldiği yerlerin de tespit edilmesi, duvar ve zeminde bulunan çatlakların dolgu malzemeleriyle tıkanmasını ve böylece böcek sorununun büyük oranda kontrol altına alınmasını sağlayacaktır. Bu tür önlemler alınmasına rağmen sorun devam ediyorsa profesyonel ilaçlama yapan firmalarla iletişime geçilmesi gerekir.

5 thoughts on “Hamam Böceği nasıl yok edilir?

 • 18 Ağustos 2014 tarihinde, saat 23:24
  Permalink

  çözümlerden biride karbonat ve şeker yediklerinde patlıyorlarmış ayrıca borik asit ve patares püresi de iyi dir borik asit eczanelerde satılr ayrıca aktarlarda FOWAL HAMAM BÖCEĞİ JELİ VAR iyi çözümdür ben bunları internetten araştırdım yapanlar genel de memnun aman ha bir tane de görseniz hemen müdahale edin bir yumurtada 150 100 civarın da yavru var ilaçlatmayı da ihmal etmeyin sizlerin bildiği değişik yöntemler varsa lütfen paylaşın haaaa bu arada elektrik süpürgesiyle çekmeyin diğer odalara da bulaşırlar eksi 30 ve 50 dereceye dayanan hayvanlar

  Yanıtla
 • 26 Temmuz 2014 tarihinde, saat 01:49
  Permalink

  ben bir sistem yaptım evin köşesine koyuyorsunuz. böcekleri elektrik çarpıyor. ölüyorlar. cihazın tasarımı bana ait.

  Yanıtla
 • 18 Temmuz 2014 tarihinde, saat 21:50
  Permalink

  1.hamam böceği ölü hamamböceğini yediği için sen öldürdüğünde çoğaltmış olursun ayrıca 300 milyon yaşındadır ayrıca böcek insandan hoşlanmaz ayrıca bu böceğin ekosistemde bir yeri vardır evine bir kedi al yakalasın sen böcek ilacı attıka onu çoğaltıyosun sen insanoğlu kirlettin suyu toprağı deterjanlarla hijyen oldum sandın sonrada böcek ilalarıyla kirlettin hamam böceği için kullandığımız ilaçlar nereye gidiyor yine toprağa ve suya .lütfen bir canlıyı öldürmeyelim can can can taşıyorlar

  Yanıtla
 • 09 Temmuz 2014 tarihinde, saat 00:38
  Permalink

  ıyy evimizde 92 tane var 🙁 öff iğreniyorum

  Yanıtla
 • 15 Haziran 2014 tarihinde, saat 22:17
  Permalink

  çok iğrenç böcek nolur bunlar ölsün daha çokmasın

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: