Gut hastalığı nedir?

gut Diğer bir adıyla ‘damla hastalığı’ olan bu rahatsızlık bazı eklemlerde oluşan şiddetli ağrı, hassasiyet, şişme ve sıcaklık artışı nöbetlerine neden olabilir. Genellikle ayak başparmağında görülen bu hastalık, ürik asidin eklemlerde birikmesi sonucu iltihap nedeniyle oluşur. Gut hastalığı romatizmal bir hastalık olarak bilinir. Ve görülen örneklere yani incelenen hastalara göre erkeklerde kadınlardan daha fazla görülür. Ve en çok 40-65 yaş arasında ortaya çıkar. Kadın hastalarda da genellikle menepoz sonrasında görülür.

Gut Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Ataklar halinde gelen gut hastalığının ilk atağı oldukça şiddetlidir. Eklemlerde şişme ve ağrı görülür. Akut atak esnasında kan ürik asit düzeyinin bir önemi bulunmamaktadır. Herhangi bir değerde ya da düşük-yüksek olarabilir. Buna bakılarak bir karar verilmesi doğru olmamaktadır.

Bu hastalığın tedavisi de hastaya göre değişiklik gösterir. Çünkü hastalığın bulunduğu evre tanı ve tedavi için çok önemlidir. Sık sık atak geçiren, şiddetli gut hastası olanlar için uzun süreli tedavi gereklidir. Genellikle doktorlar tarafından hayvansal yağdan uzak durulması için diyetler verilir, tedaviye başlanır.

Bir Cevap Yazın