Güneş gözlüğü seçimi nasıl yapılır?

Güneş gözlüğü sadece iyi görünmenize yardımcı olmaz aynı zamanda gözlerinizi güneşin zararlı ışınlarından da korur.

  • Gözlüğün etiketine bakarak UVA ve UVB ışınlarına karşı yüzde yüz koruma sağladığına emin olun.
  • Retinaya zarar verebilen ve Makula Dejenerasyonuna (bir görme kaybı) yol açan mavi ışığı, en az geçiren gözlükleri arayın. Ayrıca polarizasyona yani parlamayı azaltıcı filtreleme özelliğine dikkat edin.
  • Konfor düzeyine bağlı olarak bir cam rengi tercih edin. Gri camlar renk algınızı etkilemez. Kahverengi ve turuncu renkli camlar makula dejenerasyonu koruması için iyi bir tercihtir çünkü UV ışınlarını ve mavi ışığı süzerek maksimum retina koruması sağlarlar. Yeşil, kırmızı ve sarı renkte camlar ise diğer gözlük camlarına göre renkleri daha az deforme ederler.
  • Eğer spor yaparken kullanacaksanız hafif, plastik ve kırılmaz güneş gözlüklerini tercih edin.
  • Gözleriniz için tüm korumaları sağlayacak bir koruyucu satın alın. Bunlar geniş bir alanı kaplar ve yan kalkanları vardır. Ek olarak onları numaralı gözlüklere de monte edebilirsiniz.

Koyu camlar daha iyi koruma anlamına gelmez, en iyi koruma için gözlük etiketlerini kontrol etmeli veya gözlüğün ultraviyole geçirgenliğini kontrol etmelisiniz. Bunun için uv test cihazları bulunmaktadır. Bu cihazlardan gözlükçülerde bulunmakla beraber, kendiniz de edinebilirsiniz. Gözlerinizi güneşin zararlı ışınlarından korumak için ayrıca şapka da kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın