Gülmek sağlığa faydalı mı?

gülmekYaşamın içinde her şeye rağmen mutlu olmayı başarmak, sahip olunanlara şükretmesini bilmek ve her daim ne olursa olsun gülümsemenin unutmaması gerekir. Gülmenin insanları psikolojik ve fizyolojik olarak etkileyen sağlık ve denge işareti olarak kabul edilmesi gerekir. Yaşamın her anında hiç bir şeye takılmadan, üzülmeden, yaşamın tadını çıkarmaya çalışılmalıdır. Yaşamınızda sorunlarla karşılaşabilir ve bunlardan dolayı canınız sıkılabilir. Ancak burada önemli olan mutlu olmasını öğrenmek, sahip olduklarına şükretmek ve gülümsemek gerekir. İnsanlar yaşamında farklı nedenlerden dolayı her gün gülebilirler. Gülmeyi bilen, bunu uygulayan insan rahatlayan insandır. Yapılan araştırmalar gülmenin çok sağlıklı olduğunu, kahkaha atmanın en iyi ilaçtan daha etkili olduğunu tespit etmiştir. Yaşamları stresli olsa da, gülmek kişileri bir an bile olsa bu stresli ortamdan uzaklaştırır. Gülmek insanlarda yaşamın zorluklarıyla başa çıkmasında etkili olurken, vücutta tıbbi açıdan kan dolaşımının artmasına, bağışıklık sistemini güçlenmesine ve sağlığınızı korumaya etken olur. Vücuttaki bazı hastalıkların önlenmesini, kişilerde fiziksel ve duygusal acılarının hafiflemesine yardımcı olmaktadır. Kişinin rahatlamasına, stres ve depresyonun önlenmesine etkilidir.

Gülmenin faydaları nedir?

Gülmek insanlarda sadece yüz ifadelerini değiştiren bir eylem değildir. Bunun yanında vücutta bazı kimyasal değişimlerine sebep olmaktadır. Bir kahkahanın atılması vücutta organların işlevini yapması için, gerekli olan faydalı hormonların ve enzimlerin salgılanmasını tetiklemektedir. Bu etkiyi beyni ve vücuttaki bezleri uyarmakla yapar.

Bağışıklık sistemini canlandırır: Gülmek vücutta antihistaminiklerin salgılanması için bedeni uyaran bir etki yapar. Bundan başka vücudun üretmiş olduğu doğal antibiyotik olan T hücrelerini de aktif hale getirir. Bu yüzden bağışıklık sistemi güçlendiğinden, enfeksiyonlarla savaşmak daha kolay hale gelir. Bu etki sayesinde pek çok hastalığın oluşması önlenir. Kanda oksijen seviyesi yükseldiği için, lenfatik sisteme daha fazla miktarda oksijenli kan gider. Bu yüzden patojenlere karşı bağışıklık artmaktadır.

Hormonların düzenlenmesini sağlar: Gülmek vücutta stresle ilgili olan kortizol, dopac ve epinefrin gibi hormon seviyelerinde azalmaya neden olur. Bu sebeple insanlarda depresyon, stres, üzüntü ve öfke halleri hafifler. Hissedilen ağrılarda azalma, kişilerin kendilerini daha iyi hissetmesi ve depresyon durumu azalır. Bununla birlikte dikkat gelişir ve kalbin atım hızı düzenlenir.

Hipertansiyonu önler: Gülmek özellikle yüksek tansiyonu olan kişiler için çok yararlıdır. Vücuttaki kan basıncının düşmesini sağlar. Derin nefes alınmasına katkı sağlayarak, kan dolaşımını arttırır ve oksijenin vücuda dağılmasında etkili olur.

Masaj etkisi yaratmaktadır: Gülmek siz farkında olmasanız bile, vücudunuzdaki masaj etkisi mutlaka olacaktır. Bu hareket karında, solunum, sırt, yüz ve bacaktaki kaslar için oldukça iyi mükemmel bir egzersizdir. Bağırsakların ve iç organların daha iyi çalışmasını, karın kaslarının güçlenmesini sağlamaktadır. Bu etkiler vücuttaki besin emilimini azaltmaktadır. Kalori yakma kolaylaşır, diyaframın titreşmesini sağlar, vücudun daha fazla oksijen almasını sağlar.

Kan şekerini dengelemek için: Gülmek vücutta kan şekeri seviyesini dengelediğinden, şeker hastalığı tedavisinde faydalı olur.

Pozitif olmayı sağlamaktadır: Gülmek insanların kendisine olan güvenini arttırır, kişinin zorluklarla başa çıkmasını kolaylaştırır. Zihinsel sağlığın gelişmesinde etkili olur ve stresi azaltır. İnsanların başka kişilerle olan ilişkilerini güçlendirir ve onlarla empati kurmasına yardımcı olur. Gülen bir yüz toplumun içinde her zaman aranan bir kişidir. Bu özellikte olan kişiler, başkalarıyla arasında olan mesafeyi azaltır ve onlarla bir arada olmayı kolaylaştırır.

Bir Cevap Yazın