Greyfurt faydaları nelerdir?

greyfurtGreyfurt içeriğinde olan C vitamini ve diğer faydalı etkileri sebebiyle turunçgiller içinde en önemli meyvelerden birisidir. Gün içinde içilen bir bardak greyfurt suyu sayesinde, özellikle kış hastalıklarına yakalanma riskinin azaldığı söylenebilir. Meyvede posa içeriğinin fazla olması yüzünden, dilimlenerek tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Fakat tadı biraz acımtırak olduğu için, genellikle suyu sıkılıp tüketilir. Bir adet greyfurt 80 mg C vitamini içerir. Bu konuda yapılan bilimsel araştırmalarda meyvenin suyu, çekirdek özütünün bakterilere, virüslere ve mikro mantarlara karşı etkili olduğunu belirlemiştir.

Greyfurtun faydaları nedir?

 • Greyfurt tiryakilerde sigara içeme isteğini azalttığı gibi, vücuttaki nikotinin hızla atılmasında etkilidir.
 • İçeriğinde olan yüksek miktarda C vitamini sayesinde vücutta yaraların hızlı iyileşmesinde etkilidir. Özellikle diş eti kanaması olan kişilerin günde iki adet greyfurt tüketmeleri tavsiye edilir. Kısa bir süre içinde diş eti kanamalarının azaldığı tespit edilir.
 • İçeriğinde olan likopen sayesinde, kanser karşıtı olan yiyeceklerden birisidir. Erkekler üstünde yapılan bir çalışmada, düzenli olarak likopen içeren yiyecekleri tüketen kişilerde, prostat kanseri gelişme riskinin % 82 oranında azaldığı tespit edilmiştir.
 • Çözülebilir lif oranı ile vücutta kolesterol seviyesini dengeler.
 • Sindirim sistemi üstünde olumlu etkileri bulunur. Yüksek oranda lif içerdiği için, kabızlık çekenlere önerilen bir yiyecektir.
 • Yapılan araştırmalarda günde bir adet greyfurt tüketen kişilerin kalp hastalıklarının gelişme riskinin azaldığını tespit etmiştir. İçeriğinde olan yararlı mineral ve vitaminler kötü kolesterolü düşürür, iyi kolesterolü ise yükseltir. Fakat bu meyve kolesterol ilaçlarıyla birlikte tüketilmemelidir.
 • Greyfurt içeriğinde olan naringin ve naringenin adında flavonoitler sayesinde, ağız kanserlerini önleyen etki gösterir. Bu greyfurtun yapılan bilimsel çalışmalarla belirlenmiş olan bir faydasıdır.
 • Metabolizmayı hızlandırıcı bir etkisi olduğu için, zayıflamak isteyenlerin tüketmesi için tavsiye edilen bir meyvedir. Ayrıca insülin hormonunu baskılar ve kişide yemek yeme istediğini azaltan etkisi vardır.
 • İçeriğinde olan antioksidanlar sayesinde, vücutta serbest radikallerin etkisinden korunma sağlar.
 • Vücutta birikmiş olan atıkların ve fazla sıvının dışarı atılmasını sağlamaktadır.
 • Greyfurttan elde edilmiş olan yağ, aromaterapi yağı olarak kullanılır.
 • Karaciğerin işlevlerini daha rahat yerine getirmesini sağlar.

Greyfurt tüketilirken nelere dikkat edilmeli?

Bu konuda yapılmış olan araştırmalar greyfurt suyunu tüketmenin bazı ilaçlarda etkiyi arttırdığını ve bunun ölümle bile sonuçlanabileceği belirlenmiştir. Bu nedenle ilaç kullanan kişilerin greyfurt suyu tüketmemesi tavsiye edilmektedir. Kullanılan ilaçlar karaciğerde ve bağırsaklarda olan CYP 450 enzimi ile parçalanarak vücuttan atılır. İnce bağırsaklarda olan enzimin türü olan P-450 3A4 greyfurt suyuyla yok olmaktadır ve ilacın parçalanma süresi uzatmaktadır. Bu gecikme sebebiyle kanda biriken ilaç zehirlenmeye neden olur. İçilen bir bardak greyfurt suyu bu etkiyi göstermek için yeterli olur. Greyfurt suyu içtikten yaklaşık 12 saat sonra bile ilaç alındığında, aynı etkiyi göstermeye devam etmektedir. Bu etkinin ortadan kalkabilmesi için, en az 24 saat sürenin geçmesi gerekir. Özellikle tansiyon ve kolesterol düşüren ilaçlar, psikiyatri alanında kullanılan ilaçlar, mide ve bağırsaklar için kullanılan ilaçlar, grip ve kalp ilaçları greyfurt suyuyla beraber alınmamalıdır.

Bir Cevap Yazın