Göz damlası kullanılırken nelere dikkat edilmelidir?

göz damlasıGöz damlası gözlerde meydana gelen çeşitli sorunlarda kullanılan damla şeklinde tıbbi bir ilaçtır. Göz alerjileri olduğunda, göz zarı iltihabı meydana geldiğinde, gözlerdeki toz ve dumandan kaynaklanan tahrişlerde, göz yorgunluğu nedeniyle ortaya çıkan yanmalarda, ödem, kanlanma, gözlerin yaşarması, ağrı ve kaşıntı gibi tüm göz sorunların ortadan kaldırılması için en iyi yardımcı ilaçtır. Göz damlasının etkinlik sistemi göz içinde olan kan damarlarının daraltılması biçiminde gerçekleşir.

Göz damlası kullanırken nelere dikkat edilmeli?

Göz damlası kullanımı sırasında, damlanın içindeki etken maddelere olabilecek alerjik etki mutlaka göz önüne alınmalıdır. Damlalar doktor kontrolü dışında kesinlikle kullanılmamalıdır. Daha çok göz tansiyonu sorunu olan kişiler bu konuya çok dikkat etmelidir. Gözlerine lens takan kişilerde göz damlası kullanımı sırasında, lenslerini yeniden takmak için mutlaka15-20 dakika kadar beklemelidir. Göz damlasının uzun süre kullanımından kaçınılması gerekir. Bu süre 48-72 saat arasında olmalıdır. Bu damlanın prospektüsünde de belirtilir. Göz damlasının kullanımı sırasında gözlerde kızarıklık, görme özelliğinde farklılık, gözlerde ağrı meydana gelmesi, ışığa karşı hassasiyet oluşması, çift görme, görme anında lekelerin oluşması gibi problemler olması durumunda, gecikmeden doktora gidilmelidir. Göz damlası kullanımı sırasında gözlerdeki yakınmalar geçmezse ya da yakınmalar daha fazla kötüleşirse yine doktorla irtibata geçilmelidir.

Göz damlasını kullanan hastaların şeker hastalığının, yüksek tansiyon, kalp ve damar hastalığı, tiroit bozukluğu gibi hastalıkları olması halinde, damla kullanılmadan önce bunların mutlaka doktora bildirilmesi gerekir. Bunun dışında hamile kadınların ve emzirme dönemindeki kadınların göz damlasını sadece doktor önerisiyle kullanması gerekir.

Göz damlası nasıl kullanılır?

Damlanın doktorun tavsiye ettiği şekilde kullanılması çok önemlidir. Tedavi süresince, doktorun önerilerine uymak gerekir. Göz damlası baş hafifçe arkaya doğru yatırılıp, göz kapağı aşağı doğru çekilir ve yukarıya bakarken damlatılır. Daha sonra göz kapağı kapatılarak, parmakla gözün iç kenar tarafına hafifçe bastırılır. Bir dakika süreyle böyle bekleyerek, göz damlasının göz yaşı kanalından akmaması sağlanmalıdır. Eğer aynı gözün içine tekrar göz damlası damlatılması gerekirse, en az beş dakika süre geçmelidir. Diğer göze damla damlatılacaksa, hiç beklemeden damlatılabilir. Burada en önemli detay göz damlasının uç kısmının hijyen ve steril bir şekilde korunmasıdır.

Bir Cevap Yazın