Göz çevresinde yağ bezesi neden oluşur?

gözGöz çevresinde oluşan yağ bezeleri herkes tarafından önemsenir. Çünkü bu bölgede oluşan yağ bezelerinin insanlar için özellikle kozmetik açıdan kötü görünüme neden olması söz konusudur. Gözler ve göz çevresi vücudumuzda cildin en hassas ve ince yapılı olan bölgesidir. Bu nedenle bu alanlarda hareket halinde olan kaslar daha yoğun şekilde bulunur. Gözün çevresinde olan kemiklerin korumuş olduğu alanda, vücutta bulunan yağ açısından en fakir olan bölgedir. Buna rağmen göz kapakları ve kirpiklerin altında istenmeyen yağ torbacıkları oluşumuna çok sık rastlanıyor. Cilt tabakasının etkilendiği her türlü olumsuz koşulda, kirpiklerin altları ve göz kapakları da etkilenir. Bu sorunu bulunan kişiler için, en önemli etken bu yağ bezelerinin nasıl tedavi edilip yok edileceğidir. Vücuttaki diğer bölgelerde meydana gelen yağ bezelerinde cerrahi yollara daha sık başvurulsa bile, göz çevresi daha hassas olduğundan bu yöntemin kullanılması her zaman tercih edilmez.

Göz çevresi yağ bezeleri için ne yapılır?

Yağ bezeleri için alınması gereken tedbirlerin başında, göz çevresi için kullanılan kozmetik ürünlerin kesinlikle yağ içermemesine özen gösterilmelidir. Cilt yapısı daha çok yağlı olan kişilerde, göz çevresindeki yağ torbacıklarına daha sık rastlanır. Bu kişiler özellikle bir dermatoloji uzmanından destek almalıdır. Cilt uzmanı bu oluşumları özel bir alet kullanarak kolayca temizleyebilir.

Cildin kirli olması, sigara içilen ortamda uzun süre durulması, lens kullanan kişilerin ellerini iyi dezenfekte etmeden bunu kullanması, göz çevresinde kullanılan makyaj malzemelerinin kalitesiz olması gibi pek çok etken göz çevresindeki yağ bezesi oluşumlarına neden olabilir. Bunlar göz önüne alınarak bu olumsuz faktörlerden uzak durulması tavsiye edilir.

Göz çevresindeki yağ bezelerinin tedavisinde genç yaşta olan kişilerin sıvı temizleyici cilt ürünlerden kullanması, yaşı ilerleyen kişilerin ise göz çevresinde nemlendirici mineral yağları tercih etmesi daha doğru bir tercih olur. İlerlemiş yaşta olan kişilerde bu ürünlerin kullanılması aynı zamanda göz çevresini koruyan bir kalkan görevi görecektir. Cilt bakımı sırasında her zaman jel kıvamında olan ürünler ya da serum şeklinde olan ürünlerin tercih edilmesi tavsiye edilir. Bu yağ bezeleri için bitkisel çözüm yollarından faydalanmayı isterseniz, düzenli şekilde papatya çayıyla göz çevresine banyo yapmanızı öneririz.

Göz çevresindeki yağ bezeleri neden oluşur?

Göz çevresindeki cildin ince ve az yağlı olması yüzünden, bu bölgede yağ bezelerinden şikâyetçi iseniz, kullandığınız cilt ürünlerinin yağlı olduğunu düşünebilirsiniz. Bazı cilt uzmanları bunun kişinin yüksek kolesterol değerleri yüzünden oluştuklarını belirtirler. Fakat göz çevresinde kullanılan yağlı göz makyajı temizleyicilerinin de, bu yağ bezelerinin oluşumunda etkili olduğu bilinir. Bu bölge çok hassas bir bakım ister. Yaşlanma etkileri bile ilk olarak bu bölgede dikkat çeker. Bu yüzden göz çevresine daha özenli bir bakım uygulanmalıdır. Yağ bezeleri oluşursa, en kısa sürede bunlar büyümeden önlem alınmalıdır. Çünkü küçükken daha kolay tedavi edilebilirler.

Bir Cevap Yazın