Google Glass nedir?

GoogleGlass2013 sonunda dünya teknoloji devi Google tarafından piyasaya sürülmek istenen ve bu doğrultuda yazılımda son güncellemelere gidilen Google Glass, tüm insanlara eşi benzeri görülmemiş bir deneyim vaat ediyor. Gözlük olarak kullanılan ancak doğrudan sesli komutlar ile kullanılan ve her zaman internete bağlı olan Google Glass, üzerindeki entegre kamerası ile kişinin “bakış açısına göre” fotoğraf çekmesini sağlayacak. Kişinin gördüğü her şeyin fotoğrafını çekmesine ve her görüntüyü video olarak kayıt altına almasını sağlayan Google Glass tüm bunlara ilave olarak çekilen fotoğraf ve kaydedilen videoları anında internet üzerinden paylaşma imkanı sunuyor. Kullanıcının özel bir gözlük şeklinde olan Glass’ı takmasıyla birlikte sesli komut vererek kameradan fotoğraf çekmesi ve aynı şekilde komut vererek cihazın çekilen fotoğrafı mail atmasını ya da sosyal ağlarda paylaşması mümkün.

Fotoğraf çekmeyi ve video kaydı yapmayı benzersiz bir deneyime dönüştürecek olan Google Glass ile ilgili denemeler şimdiden başladı ve cihazın prototipleri binlerce insana dağıtıldı. Youtube, Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest ve Google Plus gibi pek çok popüler uygulamayla tam uyumlu olarak çalışması beklenen Google Glass’ın şimdiden özel Twitter uygulamasıyla ilgili dedikodular da başladı. Kullanıcının konuşarak Tweet attığı ve istediğinde Tweet’lerine o an gördüklerini de video ya da fotoğraf olarak eklemesini sağlayan bu yeni teknolojinin dünya genelinde milyonlarca bekleyeni olduğu söylenebilir. Cihazın sunduğu önemli özelliklerden biri de “InSight” olarak isimlendirilen yüz tanıma özelliği. Google Glass kullanıcıları herhangi birine baktığında cihaz otomatik olarak kişinin yüzünü tarayacak ve daha önce kaydettiği fotoğrafları tarayarak kişinin kim olduğunu gözlüğün ekranına aktaracak.

Google Glass’ın en çok merak edilen özelliklerinden biri olan InSight tanımlama hizmetlerinin kişileri yüzlerine göre olduğu gibi kıyafetlerine ve aksesuarlarına göre de tanıyabileceği de söylenenler arasında yer alıyor. Giyilebilir teknoloji olarak lanse edilen Google Glass, şuan için satışa sunularak milyonlarla buluşmamış olmasına karşın internet kullanıcılarının ürünle çok yakından ilgilenmesi bu yeni teknolojinin hayal sınırlarını zorlayan özellikleri de peşi sıra getireceğine dair fikirlerin ortaya atılmasına sebep oluyor. İletişim yetenekleri ile 24 saat çevrimiçi kalabilen cihazın “medya” anlayışını dahi kökten değiştirmesi bekleniyor. İnsanların tüm gördüklerini çevrimiçi olarak yayınlayabilmesi yepyeni bir medya deneyimi vaat ederken, Google Glass kullanımı ile birlikte özel hayata ne şekilde bir müdahale yapılacağı ise tartışılan konuların ilk sırasında yer almaya başladı.

Bir Cevap Yazın