Golden retriever nasıl bir köpektir?

Golden Retriever oldukça sevimli ve uysal yapıda olan zeki bir köpek ırkıdır. Çocuklarla iyi anlaşabilen, nazik ve sabırlı yapıdadır. Koku alma duyuları gelişmiş olduğundan, önceleri avda kullanılan bir köpektir. İyi huylu olmaları sayesinde aile hayatına uyum sağlayabilir ve insanlara eşlik edebilirler. Hoşgörülü olmalarından dolayı, baş edilmesi kolaydır. Beslenmesini düzenli yapmak, egzersizlerini ihmal etmemek ve veteriner kontrollerini yaptırmak dışında ihtiyaçları olmaz. Beslenmede kontrolsüz şekilde yediklerinden, aşırı kilo almaya müsaitlerdir. Diğer köpeklerle ve hayvanlarla güzel anlaşırlar. Sabırlı ve iyi huylu olmaları sayesinde bebek bakıcılığı bile yapabilirler, görme engelli olan kişilere eşlik edebilirler. Oldukça zeki köpeklerdir. Uzun uğraşların sonunda üretilen bir köpek ırkı olmasına rağmen, haklarında çok fazla bilgi vardır. 1800’lü yılların başında İngiltere’de yaşayan Lord Tweedmount, dalgalı sarı tüyleri bulunan Retriever Nous ile kızıl renkli sıkı kıvırcık tüyleri olan Tweed Water Spaniel Belle’yi çiftleştirerek, bundan dört adet yavru elde etmiştir. Bu yavrular yüksek bölgelerde yaşamaya daha elverişli yapıya sahiptir. Bu köpekler başka köpeklerle çapraz olarak çiftleştirilerek, Golden Retriever üretimi yapılmıştır. Av köpeği olarak üretilseler de, artık evde bakılan köpeklerin başında gelirler. Dişi köpekler, erkeklere oranla daha az kiloya sahiptir. Bakımları düzgün yapılırsa, ortalama olarak 10-12 yıl ömürleri olur.

Golden Retriever özellikleri nedir?

golden

  • Sevgi dolu ve zeki bir köpek olduklarından, eğitimleri kolay yapılan bir ırktır. Sahibini memnun etmeye istekli, kendine güveni olan ve sadık köpekler aile köpeği olmaya elverişlidir.
  •  İnsanlara ve diğer hayvanlara karşı dost canlısı olarak yaklaştıklarından, koruma görevi için uygun değildirler. Yabancılara karşı hassas davrandıkları için, bekçilik onlara uygun olabilir.
  • Sahiplerine itaat etmeyi görev sayarlar. İnsanlardan uzak tutulursa, sevgiden uzak olursa, buna tepki gösterir ve yaramazlık yapabilirler.
  • Sahiplerinin sözünü dinleyen köpekler arasında olan Golden, her zaman güvenilebilecek ve çalışkan olurlar. Her türlü işi yapmak için hevesli olmaları ve sakinlikleri nedeniyle, insanlara asistanlık yapabilirler.
  •  Evde bulunan diğer hayvanlara karşı toleransını kaybetmeden, etrafına sabırla ve sevgi dolu yaklaşır. Çocuklardan sıkılmadan, saatler boyunca oynayabilirler. Alerjisi bulunanlara, titiz yapısı olan kişilere uygun köpekler değildir. Küçük dairelerde bakılmaya uygun değildir.
  • Herkesle dost olan köpekler, bakıldığı ailenin de iyi bir dostu olurlar. Sportif yapıları olmasından dolayı, gün içerisinde koşma ihtiyaçları açığa çıkar. Her zaman aktif olmak için hevesli olurlar. Bu nedenle günlük egzersizleri ihmal edilmeden yaptırılmalıdır. Meraklı olduklarından, eğitim alırken hareketlerde zorlanabilir. Öğrenmeye meraklı yapılarından dolayı Golden Retriever, sahibini memnun etmek ister. Ağızlarında devamlı olarak bir şey taşımayı, her atılanı getirmeyi severler.
  • İnsanlarla bir arada olmaya ihtiyaç duyarlar. Egzersizleri mutlaka yaptırılmalıdır. Özellikle vücudu ile zihninin uyum dersleri alması yani söz dinlemesini öğrenmesi, al getir dersleri alması onun için iyi bir çalışma olacaktır. Tüylerinin parlaklığını koruması için, haftada 1-2 kez fırçalanması uygundur. Sokaklarda yaşamayı becerebilse bile, evde aile yanında yaşaması daha uygundur.

Bir Cevap Yazın