Göğüs dikleştirme ameliyatının riskleri nelerdir?

göğüs dikleştirmeGöğüs dikleştirme ameliyatı kadınların yer çekimi, ileri yaş, hızlı kilo kaybı, hamilelik ve emzirme dönemlerinden kaynaklanan nedenler yüzünden göğüslerde meydana gelen sarkmayı düzeltmek amacıyla yapılır. Bu estetik ameliyatın yapılması tamamen hastaların talebiyle olur. Ameliyat sırasında göğüslerde olan fazlalık deri alınır ve memeye tekrar şekil verilir. Bu ameliyat göğüslerde iz bırakacak olan bir operasyondur. Estetik amaçlı yapıldığı için, farklı cerrahi yöntemler sayesinde meydana gelecek olan izler en aza indirilmeye çalışılmaktadır. Ameliyattan sonra hastanede yatmanız gerektirmediği için, sorun yaşanmazsa aynı gün taburcu edilebilirsiniz. Göğüslerde oluşan yaralar 10-15 gün içinde iyileşme gösterir. Üç ay içinde yaralarda gözle görülür bir düzelme meydana gelir. Fakat tam olarak göğüslerde olan düzelme bir yıl kadar devam edecektir.

Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrasında oluşabilecek riskler nelerdir?

İzler: Uygulanan ameliyattan sonra kullanılan cerrahi yönteme göre göğüslerde görünür izler kalmaktadır. Bu oluşan izlerin iyileşmesi kişinin hem cilt yapısı, hem de genetik özellikleriyle alakalı bir konudur. Bazı hastalarda bunlar altı ay içinde yeteri seviyede iyileşirken, bazı hastalarda bu iyileşme iki sene kadar devam eder. Bunun dışında göğüslerde olan yara yerinde koyu lekeler ve kabarıklıklar meydana gelebilir. Bunların oluşması kullanılan cerrahi yöntemlerle ilgili değildir. Kullanılan yöntem oluşan bu izleri düzeltemez, ancak bunlar farklı yöntemlerle azaltılabilir.

Duyulanım (Hissiyat): Göğüs dikleştirme ameliyatından sonra meme başında ve meme cildinde his azalması ya da his kaybı meydana gelebilir. Hastaların yaklaşık % 90 ında bu etkiler altı ay ile bir yıl içinde düzelme gösterir, diğer hastalarda ise kısmi olarak düzelme olabilir. Fakat bunun böyle olacağının daha önceden bilinmesi çok zordur. Göğüslerde hissiyat yani duyulanım tekrar başladığında, meme başında ağrı, yanma ve batmalar meydana gelebilir. Bu oluşan etkilerin iyileşme süresi yaklaşık bir yıl kadar devam edebilir.

Emzirme: Bu ameliyattan sonra meme dokusunda hasar oluşacağı için, hastalarda emzirme ile ilgili sorunlar meydana gelebilir. Göğüslerin içinde meme dokusu kalmış olsa da, daha sonradan bu emzirme için yeterli gelmeyebilir. Bu etkilerin de ameliyattan önce tespitinin yapılması oldukça güçtür.

Bir Cevap Yazın