Göbek eritmek için ne yapılmalıdır?

göbek eritmekGıdaların besin değerleri ve kalorileri hakkında bilgi sahibi olunmalı

Karbonhidrat, yağ, protein, vitamin ve mineral içeriği olan yiyeceklerin hangileri, bunlardan hangi besinlerden kaçınmalısınız ve vücudunuzun hangi besine ne kadar ihtiyacı var.  Bunun yanında kalori tablosundan hangi gıdanın kaç kalori olduğuna bakılmalı ve günlük çizelge tutulmalıdır. Kendinize uygun olacak kalori miktarını aşmamalısınız. Sadece bir parça kek yeseniz bile, yediğiniz kekin yağ ve karbonhidrat içermesi yüzünden fazla miktarda kalori alacaksınız.

Sık ve az miktarlarda yemelisiniz

Gün içinde 5-6 öğün yemek yemeniz, bir öğünün içinde abartılı bir şekilde yemenizi engelleyecektir. Bunun yanında sık yemek yediğinizden metabolizmanız hızlanacaktır. Aldığınız kalorilerin sabahtan akşama doğru artmamasına dikkat etmelisiniz.

Asla kahvaltıyı atlamayın

Kahvaltı öğünün atlanması göbek yağlanmasına sebep olan etkenlerden biridir. Eğer sabah uyandıktan uzun süre sonra yemek yerseniz vücudunuz açlık moduna girecektir. Enerjiden tasarruf edebilmek, daha az kalori yakmak için metabolizmanız yavaşlar ve bu karın bölgesinde yağların artmasına sebep olur. Diyetisyenler her zaman iyi bir kahvaltıyı önerir.

Yediğiniz besinlerin içeriğine dikkat etmelisiniz

Karın yağlarınızı hızlı yakmanın yolu tüketilen sağlıksız besinler yerine kahverengi pirinç, kepekli tahıllar, yağsız süt, meyveler, yağsız tavuk eti ya da kırmızı et, deniz ürünleri, yumurtanın beyazı gibi besinlerin tüketilmesinden geçer. Bu gıdalar düşük karbonhidrat ve doymuş yağ içerir. Kaçınılması gereken yiyecekler ise pizza,unlu gıdalar, hamburger, kızartmalar, donmuş gıdalar, yağlı etler ve şeker içerikli ürünlerdir. Yağ tüketimi olarak balık yağının, fındık ve zeytinyağının tercih edilmesi gerekir. Bu yağların gerekliliği aynı zamanda A, D, E ve K vitaminlerinin emilimi içinde önemlidir.

Yemeğinizi yavaş yenmesi

Yemekte küçük lokmalar alıp, yavaş çiğnemelisiniz. Bu açlık duygusunu bir süre sonra yok edeek ve aşırı yemenin önüne geçecektir. Tokluk hissi beyin tarafından yaklaşık olarak 20 dakikada algılanmaktadır. Yemek için kendinize zaman ayırın.

Bol miktarda su içilmelidir

Vücuda alınan su, mide yağının yakılmasında çok önemlidir. Susuz kalınırsa karaciğer fonksiyonlarını yerine getiremeyeceğinden, yağ yakma sürecinde etkisi kalmayacaktır. Bol suyla, yeşilçay içilmesi yağlı gıdaların olumsuz etkilerini nötralize eder.

Alkol tüketiminin kesilmesi ya da azaltılması

Alkol alımı vücudun doğal yağ yakma sürecini yavaşlatmaktadır. Çünkü karaciğer fonksiyonunu etkilemektedir. Bazı kişilerde karın bölgelerinde abartılı bir çıkıntı meydana gelir. Bu aşırı alkol tüketiminden kaynaklanır. Alkol kalori yönünden zengindir ve farkında olmadan çok fazla kalori alırsınız,ayrıca alkol iştahı açmakta ve gereğinden fazla yemeyi sağlamaktadır. Alkol herhangi bir besin maddesi içermediğinden, alkolden alınan neredeyse bütün kaloriler göbek yağı olarak birikir. Kilo vermek isteyenler alkol alımını kesmeli ya da sınırlı bir şekilde tüketmelidir.

Tuz alımınız fazlaysa azaltın, azsa arttırın

Aşırı sofra tuzunun tüketilmesi vücutta su tutulmasına sebep olur. Buda karın bölgesinin ve diğer bölgelerinin olduğundan daha şiş görünmesine neden olur. Aslında besinler hakkında yeterli bilgiye sahip olursanız bunlara tuz eklemeden de içeriğinden yeterince tuz alabilirsiniz. Bunun yanı sıra aşırı tuz içeren çerez, cips gibi kalorisi yüksek olan gıdalardan kaçınmalısınız. Bununla beraber az tuz almak da zararlıdır. Tuz tercihinizi kaya tuzu ve deniz tuzu gibi doğal tuzlardan yana kullanmalısınız. Rafine tuzları fazla tercih etmeyin.

Kısa sürede kilo kaybetmeyi vadeden diyetler uygulamayın

Bu tür diyetler genellikle düşük kalori ya da tek yönlü beslenmeye sahip olur. Bu diyetlere başlasanız bile ya yarıda bırakılır ya da hedeflediğiniz kiloya ulaştığınızda ve diyeti bıraktığınızda hızlı bir şekilde kilo almaya başlarsınız. Yaptığınız bütün emekler ve çektiğiniz işkence yanınıza kar kalır. Bu yüzden bir uzman tarafından hazırlanmış olan uygun içeriğe sahip olan bir diyet hem sağlığınızı tehdit etmez, hem daha uzun süre uygulama olanağı sağlayarak, kalıcı bir kilo kaybına sebep olur.

Ağzınıza ne koyduğunuza dikkat etmelisiniz

Porsiyon kontrolü yapmak, düz bir midenin anahtarı sayılır. Her gün 3-4 saatte bir yenilecek küçük porsiyonlar hâlindeki yemekler metabolizmayı hızlandırır ve kendinizi enerjik hissetmenizi sağlar. Böylece açlık yüzünden rahatsızlık hissetmezsiniz.Bunun yanında yediğiniz gıdaların sağlıklı olmasına da dikkat etmelisiniz. Yüksek proteinli, düşük karbonhidratlı, yağ, bol vitaminli, mineral ve lif açısından zengin yiyecekleri tercih edin. Abur cubur yemekten kendinize engel olun. Çerez, cips, ve şekerleme gibi ürünleri evinize almayın. Abur cubur bağımlılığı insanlardaki karın yağlarının en önemli sebepleri arasındadır. Çünkü yenilen yemeğin üstüne fazladan kalori almanıza neden olurlar. Şekerli besinlerde kan şekerinde ani yükselmeye ve düşüşlerin olmasına neden olarak, daha çok acıkmanıza sebep olurlar

Bir Cevap Yazın