Giyotin nedir?

Çoğu insan için ABD yapımı korku filmlerinde görülen bir idam aleti olan giyotin, aslında Avrupa coğrafyasında özellikle Fransız Devrimi sonrası çok yaygın kullanılmış ve binlerce insanın infaz edilmesine neden olmuş bir alettir. Yazılı belgelere göre giyotin bir idam aracı olarak ilk defa 1792 yılında kullanılmıştır. Giyotin kullanılarak idam edilen ilk kişi ise Jacques Pelletier adındaki Fransız bir hırsızdır. Adından Fransız Devrimi ile söz ettiren giyotin bu dönemde makineleşerek standart bir idam aleti şekline dönüşmüştür. Fransız bir doktor olan “Joseph Ignace Guillotin tarafından icat edilen giyotin, idam cezası alan mahkumların daha hızlı ve acısız bir şekilde öldürülmesi amaçlanarak geliştirilmiştir.

Avrupa coğrafyasının karanlık dönemi olarak isimlendirilen Orta Çağ’da insanlar giyotin benzeri birçok aracı idam makinesi olarak kullansa da, yeni geliştirilen modeli ile giyotin standart bir idam aracı olmuştur. Fransızlar giyotin ile idamın daha “insancıl” olduğunu düşündüğünden devrim yıllarında yeni rejim karşıtı olan birçok aydının bu aletle öldürülmesine karar vermişti. Giyotin öncesi kılıç veya balta kullanılarak gerçekleştirilen idamlarda çeşitli aksilikler olabildiğinden, giyotin daha “garanti” bir çözüm olarak görülmekteydi. Giyotin idam sürecinin bir anda gerçekleşmesini sağladığından kılıç, balta kullanılan önceki yöntemlere nazaran daha modern bulunmaktaydı.

Dr. Guillotin

Fransız Devrimi öncesinde idam cezasına çarptırılan kişilerin yakınları, çoğu zaman akrabalarının daha hızlı ve acısız bir şekilde öldürülmesi için cellada para dahi vermekteydi. Bu şartlar altında gerçekleştirilen Fransız Devrimi’nde her alanda yapılan modernizasyon çalışmaları, idam cezalarını da etkiledi ve giyotin bir standart halini aldı. Giyotin 20 Mart 1792 tarihinde resmi olarak Fransa’nın idam aleti oldu. 1939 yılında giyotin ile idam durdurulana dek bu acımasız idam aleti sayısız insanın canını aldı. Fransa giyotin ile idamdan 1939 yılında vazgeçse de, giyotin 1981 yılına dek resmi idam aleti olmayı sürdürmüştür. 1981 yılında Fransa genelinde idam cezasının kaldırılması, giyotinin de nihayetinde emekliye ayrılmasını sağlamıştır.

Giyotinin mucidi olan ve aynı zamanda Fransa meclisinin üyelik de yapan Dr. Guillotine ile ilgili de birçok hikaye uydurulmuştur. Mit haline gelen çoğu hikaye giyotini icat eden Dr. Guillotine’nin de kendi icat ettiği makine ile öldürüldüğünü anlatır ancak bu bilgi tamamen yanlıştır. Dr. Guillotine 26 Mayıs 1814 tarihinde doğal olarak adlandırılan nedenlerden ötürü yaşamını yitirmiştir. Çoğu insan bilmiyor olsa da aslında Dr. Guillotine bu idam aletinin kendi ismi ile anılmasından çok rahatsız olmuş ve sonraki yıllarda mahkemeye başvurarak soyadını değiştirmiştir. Bilindiği kadarıyla giyotin ile yapılan son idam 17 Haziran 1939 tarihinde gerçekleştirilmiştir ve kurbanın ismi Eugene Weidmann’dır.

Rahnansaika

Bir Cevap Yazın