Girişimcilik sadece zenginlik ve para mı?

Herkes hayatında para kazanmak için uğraşıyor. Kimisi bunu birilerinin yanında işe girmek için çalışarak yapıyor, kimisi de kendi işini kurmak için çalışarak yapıyor. Peki bu çalışmaların sonucu sadece para ve zenginlik mi? Baybars Altuntaş en önemli girişimcilerden birisi. Ayrıca kendisi girişimci yetişmek için çalışıyor ve deneyim, tecrübelerini girişimcilere aktarıyor. Kendisi girisimcigeçenlerde bir açıklama yapmak durumunda kaldı. Çünkü çekmiş olduğu bir mesaja gelen tepkiler, kendisini şaşırta cinstendi. Söz konusu mesajda bu dünyaya ve öteki dünyaya yaracak bir iş yapın. Bu mesaja gelen tepkiler çok olumluydu ancak, kimse zenginlerin ahreti düşünüp, düşünmediği konusunda bir fikre sahip olmadığı Altuntaş tarafından anlaşıldı.

Kendisine gelen mesajlarda, zengin kişiler ahreti düşünmez veya düşünür mü şeklindeydi. BU mesajları üzerine bir konuşma yaptı Altuntaş. Eğer diyor kendisi, bu hayata dair bir hayat felsefeniz yoksa, para kazanmak ve zengin olmak sizleri memnun etmez. Yani cumhurbaşkanı da olsanız, memnn olmaz, mutlu olmazsınız. Çünkü asıl önemli olan, insanlara veya eşyalara bağlı olmak değildir. Asıl önemli olan ve mutlu olmamaızı sağlayacak şey, bir gayeye üzerinde çalışabilmektir.

Yani zenginliği ve para kazanmayı nede istiyorsunuz, sadece iyi bir araba, ev, hayat için mi? Bunları elde ettikten sonra bedensel doyuma ulaştığınız da, mutsuz olduğunuzu anlarsınız. Neden mi? Kendinize bir gaye ve hedef doğrultusunda, daha doğrusu gerçek bir öze tekabül eden gaye ve hedef doğrultusunda plan ve program yapmamanız. Parayı sadece, bedensel bir takım ihtiyaçların dönmesi uğruna istemeniz. Ama ruha yani hiç ölmeyecek ve doyuma bedensel ihtiyaçlarla ulaşmayacak asıl öze, uzak ve beri kalmanız. İşte böyle bir hayat kurgusu, insanı zenginlik karşısında da mutsuz ve kederli kılar. Bu nedenle girişimcilik bu dünyada kazanılması gereken metanın diğer dünyaya da fayda sağlayacak bir şekilde döndürülmesiyle başarılı olur.

Bir Cevap Yazın