Girişimci olabilir misiniz?

Herkes hayatını daha iyi yaşamak için girişimci olmak ve kendi işini kurmak ister. Ama kimilerince bu sadece bir hayalden ibaret kalır. Bunun sebebi, kişilerin hayallerini gerçekleştirme konusunda bir misyona sahip olmaması, kendilerini yetersiz görmesi, alternatif üretmektense, önündekilerle yetinmesi gibi birçok sebepten ibarettir. Halbuki mutlu olmak ve hayatı daha tatmin edici kılmak için insanın üretmeye ihtiyacı var. Bunu gerçekleştirmek içinde misyonunuzun ve bir planınızı olması gerekiyor. ABD içerisinde yapılan araştırmada çalışan kesimin yüzde 70 kadarının hayatlarından memnun olmadıklar görüldü. Bunun sebebi arasında, planlarının ve geleceğe dair bir hayallerinin olmaması yatıyor.sermayesiz-is-fikirleri

Hayatı daha aktif, dinamik ve planlı geçirmek için kendinize neden buradayım? Sorusunu sormaktan çekinmemeniz gerekiyor. Peki daha başka neler yapabilirsiniz?

  1. Mutlu olmak için neye ihtiyacınız olduğunu yazın. Bunu her gün yapsanız iyi olur. İnsan her gün değişik şeylerden mutlu olabilir. Bu bazen gezmek, bazen de kitap okumak veya bir projeyi kaliteli bir şekilde tamamlamak olabilir.
  2. Tutkularınızın nelerden oluştuğunu bilmeniz gerekir. Bunu çözemiyorsanız, hayallerinize bir göz atmanız gerekir. Yani neyi sürekli düşünüyor ve nelerin peşinde koşmak istiyorsanız, tutkularınız onlardan ibarettir. İnsan zengin olmayı hayal eder ve mutlu olur. Bu bir tutkudur. Peşinden koşmak için gerekli olan donanıma sahipsiniz, sadece plan yapmanız yeter.
  3. Yeteneklerinizin ne olduğunun fakına varın. Bu yeteneklerin nasıl gelişeceği ve size olan faydalarının nasıl olacağının planını yapın. Bazı insanlar yeteneklerinin ne olduğu konusunda yeterince belirgin olamazlar. Bu durumda bir arkadaşınızdan yardım almanız gerekiyor. Geçmişte yaptıklarınıza da bakarak, yeteneklerinizin ne olduğunu anlayabilirsiniz.
  4. En son yapacağınız iş ise, stratejik bir plan hazırlamak. Değerlerinizi ortaya koymak. Başarmak için engelleyici karakter ve yapınızdan kurtulmayı sağlamak. Çalışmak, başarılı olmak, hayatınızı dinamizm içerisinde gerçirmek…

Bir Cevap Yazın