Gilaburu faydaları nelerdir?

gilaburuGilaburu çalı şeklinde yetişen, faydalı bodur bir ağaç türüdür. Ülkemizde daha çok İç Anadolu bölgesinde yetişir. Ağacın meyveleri kırmızı salkım şeklinde ve yuvarlak tanelidir. Sonbahar geldiğinde toplanan meyveler, ilk toplandığı zaman acı bir lezzete sahiptir. Bu meyveler suyun içinde salamura halinde bekletilerek, bir ay kadar sonra acılığı giderilmiş olur. 5-15 derecedeki ısıda bu şekilde saklandığında, bir yıl süreyle tazeliğini korur. İçeriğinde bulunan yüksek oranda C vitamini ile antioksidan maddeler nedeniyle oldukça faydalıdır. Salamura suyun içinde acılığını kaybeden meyveler sadece içilecek kadar çıkarılır. Daha sonra sıkılarak ve suyla inceltilip içilir. Arzu edenler içerisine şeker ilave edebilir. Fakat sıkılmış olan meyveler aynı gün içinde tüketilmelidir. Tadı biraz ekşi olsa da, şeker ilave edilirse bu tat giderilebilir. İsteyenler meyve tanelerini direkt olarak tüketebilir. Bu şifalı meyvenin hastalıkların tedavisinde alternatif olarak kullanılmasını tavsiye ederiz.

Gilaburu faydaları nedir?

Gilaburu meyvesinin faydaları: Sonbaharda toplanıp tüketim için hazırlanan gilaburu, vücutta böbrek hastalıkları dâhil olmak üzere çok sayıda hastalığa iyi gelir. Meyvenin kabukları kaynatılıp astım, yüksek tansiyon, romatizma, epilepsi nöbetlerine, doğumdan sonra olan spazmlara, kabakulak, uyku düzensizliği gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılabilir. Bunun yanı sıra meyvenin suyu karaciğer hastalıkları ve safra kesesi hastalıklarında kullanılır. Bazı kanser türlerinin tümörlerinin azaltılmasında etkili olmaktadır. Bazı migren türleri üzerinde de faydaları olan bir meyvedir. İdrar yolunda olan iltihapları giderir, daralma ve boğumları giderir, idrarda yanmayı tedavi eden özellikleri bulunur. Prostat üzerinde olan olumlu etkileri nedeniyle, erkeklere önerilen faydalı bir meyvedir. Mesanenin tam olarak boşaltılmasına yardımcı olur. Gilaburu böbreklerde olan taşlarında kimyasal çözünme yoluyla yok edilmesine yardımcı olur. Böbrek taşı sorunu çekenler alternatif olarak, bu meyveyi tercih edebilir.

Gilaburu ağacının kabuğunun faydaları: Ağacın kabuğu vücutta kas ve krampların giderilmesinde etkili olmaktadır. Özellikle kadınlarda dölyatağı ve yumurtalık kaslarında olan etkisiyle, adet döneminde ağrılı krampların azaltılmasına etkili olur. Bunun dışında kadınlarda aşırı adet kanamasını ve menopoz döneminde meydana gelen kanamaları önlemek için kullanılmaktadır.

Gilaburu nasıl kullanılmaktadır?

Bir tatlı kaşığı ince bir şekilde kıyılmış olan dallarının kabuğu, bir su bardağı soğuk suyun içerisine konur. Bunu düşük ısıda kaynama noktasına gelinceye kadar 10-15 dakika ısıtın. Daha sonra süzüp, günde üç bardak sıcak olarak için.

Yumurtalıklar ve dölyatağında oluşan ağrılarda, düşük tehlikesi oluğunda kedi otu köküyle hazırlanmış çayla eşit miktarda karıştırıp içilir. Yarım bardak suyla birlikte hazırlanan çay ile yarım tatlı kaşığı gilaburu kabuğu ve yarım tatlı kaşığı kedi otu köküyle suyun içine konularak kaynatılır. Çayın 10 dakika kadar demlendirip, daha sonra içebilirsiniz.

Zamanında toplanmış olan gilaburu 3-5 gün içinde hemoroidi tedavi edebilir. Meyvesinden elde edilen tentürü günde 3 kez-30 damla yarım çay bardağı ılık suyun içerisine ilave edilerek içilmelidir.

Bir Cevap Yazın