George Bernard Shaw kimdir?

George Bergeorge bernard shawnard Shaw, 26 Temmuz 1856 tarihinde İrlanda’da doğmuş olan, ünlü bir yazardır. Daha ziyade oyun yazarlığı ile ünlenmiş olan Bernard Shaw, müzik, sanat ve tiyatro eleştirmenliği alanlarında da muteber bir yere sahiptir.

Daha çok komedi türündeki eserleri ile tanınan ünlü yazarın mizah anlayışı, günümüzde dahi oyunlarının sahnelenmesini ve hala güldürmesini mümkün kılmıştır. 60′tan fazla oyun yazmıştır. Bernard Shaw, yazarlığı ile birlikte tiyatro dünyasının gelişmesinde önemli roller de icra etmiştir. Daha önce sadece güldürü amaçlı gösterilerin sergilendiği tiyatro sahnelerinde tüm içeriklerin sergilenebilir olmasının, sahnede ahlaki, politik ve ekonomik konuların tartışılabilir olmasının önünü açmıştır.

1904 ve 1907 yılları arasında İngiltere’de Court Theatre’da oyunları sergilenen George Bernard Shaw’un sahneye koyulan ilk oyunu “John Bull’s Other Island” adlı oyun olmuştur. Shaw’un bu oyunu günümüzde çok fazla bilinen bir oyun olmamakla beraber, o dönemde oldukça ses getirmiştir. Oyun, Kral VII. Edward’ı, sandalyesinin kırılmasına sebebiyet verecek kadar güldürmüş oyun olarak döneminde çok popüler olmuştur.

1910 yılı artık George Bernard Shaw’un oyun yazarı olarak yeterince tanındığı yıl olmuştur. Fanny’s First Play, My Fair Lady ve Pygmalion adlı oyunları Londra’da uzun yıllar sergilenmiştir. George Bernard Shaw müzikallerden hiç hoşlanmamıştır ve eserlerinin müzikalleştirilmesine izin vermemiştir. Ölümünden sonra ancak , bu şekilde yorumlanan oyunları olmuştur.

Shaw, beş oyundan olan “Methyselah’ın Ardı” adlı eserini 1921 yılında tamamlamıştır. Yazar bu eserini bir başyapıt olarak yorumlamış, ancak eleştirmelerin çoğu yazar ile aynı fikirde olmamıştır. Eserde Cennet Bahçeleri’nden başlayan ve çok ileri dönemlere kadar olan zaman ele alınmıştır.

1923 yılında yazdığı oyunu “Saint Joan”, George Bernards Shaw’un en beğenilen eserlerinden biri olmuştur. Eser, Jeanne d’Arc hakkındadır ve bu konuda bir oyun yazma isteğinde olan Shaw’un da bu isteğini yerine getirmesin imkan vermiştir.

1929 yılında yazılmış oyun olan “The Apple Cart”, 1931 yılında yazılan “Too True To Be Good”, 1933 yılında yazılan “On The Rocks”, 1935 yılında yazılan “The Millionairess”, 1938 yılının eseri olan “Geneva” yazarın diğer en beğenilen oyunları olmuştur. Yazarın son oyunu 90 yaş döneminde yazmış olduğu “Buoyant Billions” adlı oyun olmuştur.

1925 yılında Nobel, 1938′de Oscar ödülü almış olan George Bernard Shaw, 2 Kasım 1950 yılında İngiltere’de, Hertfordshire’da hayata veda etmiştir.

Bir Cevap Yazın