Gençler nasıl evlenir?

Son zamanlarda bu tür yazların fazlaca yayıldığına tanık olmaktayım. Hiç kuşkusuz bu yazıların yazılmasının sebebi hikmeti, toplumun ahlaki değerlerinin sağlamlaştırılmasında gençlerin önemli bir merkezde olması. Bunun için ise, ilk yapılması gereken evlilik müessesesinin tesis edilerek, gençleri flört tuzağından ve zina tuzağından kurtarmak. Ancak toplumda evlilik için yapılması gerekenleri sadece gençlerin omuzlarına yüklemek, evliliklerin geç yaşlarda olmasını ve bu yaşa kadar kendisine ruhi ve bedeni bir dost arayan gençlerin çoğaldığını sağlamaktan başka bir sonuç doğurmuyor.evlilik-buyusu-uygulama-hizmeti

Evlilik ne anlama geliyor?

Aslında evliliğin manası çok değişti. İslam dininde evlendirme vazifesi ana babaya, evlenme vazifesi ise gence aittir. Bu mesuliyet bugün anne ve babanın omzundan çocukların omzuna verilmiş durumda. Hedef olarak da gençlere, diploma sahibi olmadan, iş sahibi olmadan veya askerliğini tamamlamadan evlenmeme hedeflerini koymuş durumdayız. BU konulan hedeflerin sebebi hikmeti ise, düğün dernek gibi, ev döşeme gibi masrafları çocukların önüne koymuş olmamız. Böyle bir manzara içerisinde evlenme hususu çok geç yaşlarda meydana geliyor ve bunun da toplumsal badirelere sebep olduğu araştırmalarda gözüküyor. Son yapılan araştırmalara göre geç evlenen kişilerin erkenden boşandıkları gözükmüş. Bunda ise en önemli durumların maddi bir takım kaygıları eşlerin evliliklerinden daha çok benimsemeleri ve mutlu bir yuva meydana getirememeleri tespit edilmiş.

Gençlerin bir hedeflerini evliliğe değil de daha çok maddi bir takım kazanımlara bağlayan toplumdan elbette mutlu yuva kurma veya mutlu insan olma hedefi doğamaz. Geç evlenmenin ahlaki bir takım mazarratları da var. Bunlardan önemli birisi, çocuk sahibi olunamaması, çocukların gelişimde tam anlamıyla liyakat sahibi olunmaması gibi iki önemli sebep dikkati çekiyor.

Ne yapılması lazım?

Aslında evlilikte maddi bir takım zorluk olarak arşımıza çıkan düğün dernek gibi işlerin ortadan kaldırılması düşünülemiyor. Bunun yerine anne ve babanın da bir takım mesuliyetler yüklenmesi gerekiyor. Bu durumda gençler erkenden evliliğe teşvik edilebilir.

Bir Cevap Yazın