Gelin kaynana sorunları nasıl çözülür?

gelin kaynanaGelin kaynana ilişkisi dünyanın geçmişinden beri vardır. Bu konu hakkında sayısız fıkra ve hikâye yazılmış ve söylenmiştir. Fakat bugüne kadar gelin kaynana ilişkisi hakkında aydınlatıcı ve yol gösterici bir çalışma yapılmamıştır. Gelin kaynana sorunları çoğu zaman ufak gerginliklerle sınırlı olurken, bazı durumlarda eşlerin boşanmasına kadar gidecek ciddi sorunların kaynağı olabilir. Özellikle gelin ve kaynana aynı evde yaşarsa, bu konuda daha fazla sorun çıkmaktadır. Gelin ve kaynananın beraber oturmadığı durumlarda da sorunlar yaşanabilir. Gelin ve kaynana arasında yaşanılan sorunların odak noktası ev idaresi, karşılıklı iletişim sorunları ve gelinlerin uyum problemleri olabilir.

Gelinler ve kaynanalar neden Geçinemez?

  • Gelinlerin kaynanaları hakkında önyargılı olmaları: Özellikle kültürümüzde kadın ve erkekler kendi ailelerinden evlilikten önce evlilikleri ve yeni yaşamları konusunda çeşitli öneriler alırlar. Kadınların evlenmeden yakın çevresinden ve ailesinden, gelin kaynana ilişkisi hakkında yanlış ve uyum sağlamayı zorlaştıran öneriler alması halinde, gelinler kaynanalarını tanımakta zorlanmakta ve eşlerinin ailelerine uyum sağlaması zorlaşmaktadır.
  • Kaynanaların gelinlere yönelik olumsuz davranışları: Bazı insanlar yaşamış oldukları olumsuz tecrübelerden ders alıp gelecekte karşısındakine davranırken dikkatli olurken, bazı kişilerde kendi yaşadıkları olumsuz tecrübeleri başkalarına yaşatmak ister. Bir zamanlar kendisi gelin olan kaynanalar, kendi kaynanalarından gördükleri olumsuz davranışları kendi gelinlerine de uygulamaktan çekinmezler. Aslında bu durumda yanlış bir öğrenme vardır. Kaynana olan kişi, kendi gençliğinde gördüğü kaynana modelini, yeni nesilde yani gelininde uygulamaktadır.
  • Kaynanaların oğullarını paylaşmak istememeleri: Bazı ailelerin çocukları tam anlamıyla bireyselleşemez ve tek başlarına karar veremezler. Bunun nedeni hep onların yerine karar veren ve onlar adına düşünen bir annelerinin olmasındandır. Böyle anne çocuk ilişkisine bağımlı ilişki denilir. Bağımlı ilişki esnek olmaz, sert ve kırılgan yapıdadır. Bu ilişkiye sahip erkek çocuk evlendiğinde, si yani kaynana gelinini kendine rakip görebilir ve onu saf dışı bırakabilmek için olumsuz davranışlar sergiler.
  • Karı koca arasındaki özel konuların ailelerle paylaşılması: Her evliliktete zaman zaman bir takım sorunlar yaşanabilir.Hatta hiç sorun yaşanmayan bir evlilik normal olamaz.Her sorunla birlikte eşler bunların üstesinden gelip, hem ilişkilerini olgunlaştırır hem de birbirlerine karşı daha hoşgörülü olabilir. Çok büyük olmayan sorunların sadece eşler arasında kalması ve birlikte çözümlenmesi çok önemlidir.Eğer her soruna aileler katılırsa, incir çekirdeğini doldurmayan sorunlarda bile işin içinden çıkılamaz hale gelinebilir.
  • Karı koca ve aileler arasında sınırların belirsiz olması: İki kişi evlendiğinde bir aile olmanın ilk adımını atarlar.Eşler kendi ailelerinden ayrılarak, kendi ailelerini kurarlar.Bu yüzden eşlerin kendi ailesiyle sınırlarını belirlemesi gerekir. Eğer bu yeni yapıda herkes kendi yerini ve sınırlarını bilir ve karşı tarafın alanına tecavüz etmezse, her şey yolunda gider. Fakat bu durum genellikle tam tersi olur. Eşler maddiyatta, ailenin idaresi, çocuk yetiştirme gibi konularda kimin yetkili olduğunu tam olarak belirleyemez ve bu yüzden eşler ve aileler arasında çatışmalar çıkar.

Gelinlere ve kaynanalara çözüm önerileri

Özellikle gelinler saygıyı ihmal etmemelidir. Evlendiğiniz kişinin ailesini sevmek zorunda olmasanızda, saygı göstermek zorundasınız. Eğer saygıyı ihmal etmez ve buna göre davranırsanız, yaşadığınız sorunlar çok büyümez ve yine saygı sınırları içinde çözülür. Ben niçin saygı göstermek zorundayım derseniz, şunu aklınızdan çıkarmayın. Kaynananız sizin eşinizin annesidir ve siz eşinizi seviyorsanız, mutlu bir aile olmayı istiyorsanız, bunları düşünmeniz bile size kaynananıza saygı gösterme konusunda motivasyon sağlar. Ayrıca şunu da söyleyelim, eşinizin ailesiyle yaşadığı bir sorun, eşinizle sizin aranızda olan ilişkiye olumsuz bir şekilde yansır.

Karşınızdaki tarafı anlamaya çalışmalısınız. Ünlü bir düşünürün güzel bir sözü size ışık olsun; “Eğer anlarsanız nefret etmezsiniz.” Eğer karşınızdaki tarafı anlamaya çalışır ve davranışlarının altında yatan sebepleri bulabilirseniz, karşı tarafı daha iyi anlayacak ve aranızdaki muhtemel gerrginlikleri önleyebileceksiniz.

Sorunları eşinizle halletmeye çalışın. Kaynananızla yaşadığınız sorunları, onunla konuşmadan önce, eşinizle konuşursanız bir çok sorunu önceden engelleyebilirsiniz.

Gelinlerin aile içine uyumunu kolaylaştırmak kaynanaların elindedir. Kaynanalar daha önceleri kendilerinin de gelin olduğunu ve aynı yollardan kendisinin de geçtiğini hatırlarsa gelinlerine karşı daha anlayışlı ve hoşgörülü olurlar. Özellikle evliliğin ilk başında, kaynanalar gelinlere karşı kolaylaştırıcı olur, sıcak ve samimi davranırsa, gelinler de eşlerinin ailelerine hem daha hızlı uyum sağlar, hem de sıcak ve samimi bir iletişim kurabilir.

Bir Cevap Yazın