Gebe kalamama sebepleri nelerdir?

gebelik doktorÇiftlerde hamile kalamama sorununun yaşanması için, her şeyden önce çiftlerin belirli bir süre düzenli cinsel ilişkiye girmiş olmaları ve korunmasız ilişkide bulunmaları gerekmektedir. Çiftlere gebe kalamama yani kısırlık teşhisinin konulması için verilen süre bir yıldır. Bu süre sonucunda çiftlerin neden gebelik elde edemediği araştırılarak,  gereken tedavilere başlanmalıdır.

Hamile kalamama sorunun belirlenmesi için yeterli süre cinsel ilişkide bulunmak gerekir

Gebe kalmayı isteyen ve düzenli olarak cinsel ilişkide bulunan çiftlerde üç ay içinde, % 50 oranıyla gebelik elde edilebilir. Çiftler6 ay düzenli şekilde cinsel ilişkide bulunduğunda % 75 oranıyla gebelik elde edilebilir. Bu oranlar bazı çiftler ise, daha şanslı şekilde hemen gebelik elde edilebilir. Evlenen çiftler bazen ilk ay içinde gebelik elde edebilir. Ancak herkes bu kadar şanslı olmaz. Bunun elde edilmesi için pek çok etken bir arada olmalıdır. Çiftlerin bir yıl süreyle düzenli olarak cinsel ilişkide bulunursa % 85 oranında gebelik elde etme şansı elde edebilirler. Bunun dışındaki çiftlerde ise, kısırlık yani infertilite teşhisi konulabilir. Bu çiftlerin hamile kalamama sorunu yaşadığı söylenebilir.

Cinsel ilişkinin düzenli ve doğru şekilde yapılması önemlidir

Çiftlerde gebe kalamama sorununun sebepleri arasında, doğru ve düzenli şekilde yapılmayan cinsel ilişki olabilir. Bu çiftlerin düzenli cinsel ilişkide bulunmasından kasıt haftada ortalama olarak iki kez cinsel ilişkinin yapılmasıdır. Bu şekilde her hafta olmasa da, adet döneminde yumurtlamanın olduğu zamanlarda 2-3 günde bir yapılması yeterlidir. Cinsel ilişki düzeninde buna uymayan çiftlere kısırlık teşhisi konulamaz. Çiftlerde bunun düzene sokulması, düzenli cinsel ilişkinin planlaması için kadında yumurtlama zamanına dikkat edilmesi ve buna uygun şekilde teşhis konulması gerekmektedir.

Bazı çiftler gebe kalabilmek için, doğru şekilde cinsel ilişkide bulunmayabilir. Buna göre cinsel ilişkinin pozisyonu çok önemli değildir. Ancak erkeğin ilişkide kadının vajinasına boşalması gerekmektedir. Gebeliği bazı durumlarda engelleyen kayganlaştırıcı gibi maddelerin kullanılmaması daha uygun olur. Hamile kalamama sorunu yaşatabilecek bu etkenlerin doğru olarak yapılmasına rağmen, çiftlerin gebelik elde edememesi halinde, yapılan jinekolojik muayeneyle bunun sebebini tespit etmeye yönelik tetkiklerin yapılması gerekmektedir.

Kadın ve erkekte hamile kalamama sebepleri

Gebe kalamama sorunu yaşayan çiftler arasında yapılan araştırmaların sonucunda, yaklaşık % 15 kadar herhangi bir neden tespit edilememektedir. Bu durum sebebi bilinmeyen infertilite olarak adlandırılır. Bunun sebebi tespit edilen çiftlerde ise, kadın ve erkek arasında sorun eşit bir dağılım gösterir. Çok az miktarda eşlerin her ikisinde sorun olduğu belirlenir.

Kadında tespit edilmiş olan gebe kalamama sebepleri arasında en fazla görülen yumurtlama sorunu ile tüplerde meydana gelmiş tıkanıklık sorunlarıdır. Bunların dışında çok sayıda etken gebe kalmaya engel teşkil edebilir.

Kadının yaşının ilerlemiş olması gebe kalamamaya neden olur mu?

Kadının yaşı ve gebe kalamaması arasında kuvvetli bir bağ bulunur. Kadının yaşının ilerlemesi yumurtalıklarında olan yumurta hücresi rezervini azaltır. Bu etki 35 yaşını geçen kadınlarda daha fazla etkili olmaktadır. Kadın bu yaşlarla birlikte hızlı bir şekilde doğurganlık özelliğini kaybeder. Bu yüzden kadınların yaşı ilerlemeden çocuk sahibi olmaları tavsiye edilir. Doğumla sahip oldukları yumurta hücresi rezervini genç yaşlarında olduklarında değerlendirmeleri gerekir.

Erkeğin yaşının ilerlemesi gebe kalamama etkisine neden olur mu?

Erkekte yaşın ilerlemesi kadının yaşı kadar sorun çıkarmaz. Ancak 45-50 yaşından itibaren erkeklerin sperm kalitesinde bozulma olabilir. Bu erkeklerde sigara ve alkol kullanma gibi yaşam tarzı etkisinden kaynaklanmış olabilir. Erkeklerin yaşının ilerlemesiyle oran azalsa da, gebeliği oluşturma özelliği yani gebelik oluşturacak sperm üretimi yaşamları boyunca devam eder. Erkekler kadınlar gibi belli sayıda sperm rezervine sahip değildir. Spermlerini yaşamları boyunca üretebilirler.

Bir Cevap Yazın