Füzen nedir? Nasıl kullanılır?

Füzen söğüt, asma ve ceviz ağaçlarının kömürleşmiş dallarından elde edilen boyalardır. Kalın uçlu yumuşak bir kalemdir. Kömürleşmiş dallardan elde edilmesi ve kullanıldıktan sonra ellerde leke bırakması sebebi ile kömür kalem olarak adlandırılır. Ve bu lekeler su ile yıkamakla çıkmaz.

Füzen, gerek yağlıboya eskizlerinde gerekse portre çizimlerinde, desen çizimlerinde kullanılır. Işık ve gölge oyunlarında füzenden yararlanmak ya da bir figür çiziminde füzen ile gayet iyi sonuçlar alınabilir. Ancak füzeni ince keskin hatların çiziminde ve detaylandırmada kullanmamak gerekir.

Eskiden ağaçtan elde edilmiş kömürleşmiş dallar direk kullanıldığı gibi, günümüzde hazır üretilen füzenlerde bulunmaktadır. Bunların 13 ila 15 cm uzunluğunda 5 ila 15 mm kalınlığında çeşitli füzen çubukları da bulunmaktadır. Bunlar doğal ya da yapay füzenin sıkıştırılması ile yapılmaktadır. Füzenin tonunu koyulaştırmak için çeşitli bağlayıcı maddeler ya da kil katıldığı da görülmektedir. Bu maddeler aynı zamanda resme kuru pastel ile yapılmış bir izlenim kazandırır. Kâğıt çubuk ve parmak ile gölgeleme de yapılabilir. Füzen çubuğun izlerini silmek için eski bir bez parçası ya da hamur silgi kullanılabilir.

Geniş alanlarda uygulanması amaçlı füzen tozları da kullanılmaktadır. Bunlar kâğıt çubuklar ile ya da parmakla kâğıda sürülür.

Füzen kalemleri de vardır. Hatta markalar sertlik derecelerine göre çeşitli füzen kalem üretimleri yapmaktadır:

  • Conte Markası: 3B (Çok yumuşak), 2B (Yumuşak), B (Orta), HB (Sert).
  • Faber Castell: Yumuşak, Orta, Sert.

Füzen yapısı itibari ile kısa sürede bozulmaktadır. Resmin son hali ile korunması ve kalıcı olması için resmin üzerine fiksatif uygulanır. Şişe ya da sprey ambalajları bulunan fiksatif resim üzerinde ince bir tabaka oluşturur. Bu tabaka şeffaf olduğu için resmi bozmaz. Aksine resmin üzerinde koruyucu tabaka vazifesi görür.

Bir Cevap Yazın