French Press ile Kahve Nasıl Yapılır

French Press ile Kahve Nasıl Yapılır?

french-press_174916 

            French press; 1800’lü yıllarda Fransa’da kahve yapımı için üretilmiş bir alettir. Kahve presi anlamına gelir. Pratik filtre kahve yapımı amacıyla kullanılmış ve başlarda çok başarılı olmasa da daha sonraki zamanlarda bazı kahve üretici firmalar tarafından geliştirilerek zamanla günümüzdeki halini almıştır. Tutma sapı bulunan silindirik bir kap ve pistonlu kapak olmak üzere iki ayrı parçadan oluşur.

 

            French Press ile Kahve Yapmak için Gerekli Malzemeler;

 

  • French press makinesi
  • French press için özel olarak çekilmiş filtre kahve
  • Su
  • Su ısıtıcı

 

Sadece 4 basit madde ile çok güzel filtre kahveler yapabiliyorsunuz gördüğünüz gibi. Burada french press makinesinin kalitesi çok önemlidir. Bu konunun özellikle altını çizmek isterim. Birçok yerde ucuz ve kalitesiz french pres aleti satılıyor. Bunlar hem malzeme olarak kalitesiz hem de kullandıkları plastik kahvenin tadını bozar. Buna ek olarak french preste aranan en önemli özellik piston kalitesidir. Piyasada french press diye satılan cihazların pistonları çok kısa süre sonra sızdırmaya başlıyor. Bu durumda o french pres kullanılamaz hele geliyor. Bunun dışında suyun kalitesi de çay yapımında olduğu gibi çok önemli bir diğer etken. Çeşme sularındaki bol kireç kahvenizin tadını bozacaktır bu yüzden kullanmamanızı öneririm. Su ve french pres kalitesinin önemli olduğu kadar su ısıtıcınızın da kalitesi önemlidir muhteşem kahveler yapmak için. “kettle” diye adlandırılan plastik su ısıtıcıları suyun tadını değişime uğrattığından kahvenizin de tadını bozacaktır. Çaydanlık gibi demir malzemeleri ısıtıcılarda yapmanızı öneririm. Eğer imkânınız varsa ocak yerine mangal ateşi kullanın. Hepimiz biliyoruz ki közde pişen her şeyin tadı bir başka oluyor. Şu ana kadar denemedim ama umarım bir gün deneyeceğim.

 

            French Press ile Adım Adım Kahve

                       

1.      Öncelikle french presteki malzeme tadının kahveye geçmesini önlemek ve kahvenin soğumamasını sağlamak için french presimizi sıcak su ile ısıtıyoruz. Başka yöntemler french presimizin çatlamasına neden olabilir.

 

2.      Isıtılmış olan french presimize 1 tatlı kaşığı(7 gr) french press için özel olarak çekilmiş kahvemizden koyuyoruz. Filtre kahve alacağınız yerden french press için özel olarak çekilmesini mutlaka belirtin aksi halde aldığınız kahveyi kullanamayabilirsiniz. Bu arada 7 gram kahve ölçüsü kişiye göre değişebilir. Ardından su ısıtıcımızda suyumuzu ısıtmaya başlıyoruz.

 

3.      Suyumuz ısındıktan sonra ocağın altını kapatıp 1 dakika kadar bekletmemiz gerekiyor. Çünkü kaynayan su kahveyi yakar ve tadını acılaştırır.

 

 

4.      Beklemiş sıcak suyumuzu french presimize döküyoruz ve tahta veya plastik bir kaşık yardımı ile karıştırıyoruz. Daha sonra piston yukarıda olacak halde kapağını kapatıyoruz. 3-4 dakika kadar bekletiyoruz

 

5.      Beklemiş ve tam kıvamında olan kahvemizin, kahve taneciklerini dibe doğru itmek için french pressimizin pistonunu aşağı doğru itiyor ve ardından kupamıza döküyoruz. Geri kalan afiyetle içmek de sizlere kalıyor.

 

 

Yukarıda vermiş olduğum ölçekler, normal boyutlardaki kahve kupası için geçerlidir. Fincanda veya başka bir bardakta içmek isteyenler olursa göz kararı orantı kurabilirler. Ayrıca yine kişiye bağlı olarak şeker veya kahve kreması konulabilir. Fakat birçok kahve tutkunu kahveyi saf olarak içmeyi sever. Çünkü kahveye başka maddelerin eklenmesi kahvenin tadını elemine edebilir ve saf aromasının lezzetini tamamen hissedemeyebilirsiniz. Fakat ben bir Türk kahvesi sevmeyen kişi olduğumdan acı ve sert tatları içemem. Bu yüzden mutlaka kahve kreması ve şeker katarım. Benim gibi yumuşak içim seven insanlar da deneyebilirler. Bu şekilde aromalı bir latte havasında oluyor filtre kahveler.

 

Bir Cevap Yazın