Fondü nedir, nasıl yapılır?

Fransız mutfağının dünya çapında tanınan lezzetlerinden biri olan Fondü, belki de bu dünyaca ünlü mutfağın en basit tariflerinden biridir. Tarifin gerçek anlamda çok basit olması, ne yazık ki Fondüyü ucuz bir yemek yapmamaktadır. Zira Fransa’da sunulan Föndü tabakları oldukça pahalı peynirler kullanılarak hazırlanmakta ve fiyat açısından küçük bir servete dahi mal olabilmektedir. Fransızca “Fondue” olarak yazılan ve bizim Fondü dediğimiz bu tarif, Gravyer ve Emmental peynirinin karıştırılmasından ve genellikle ispirto ocağının üzerinde eritilmesinden ibarettir. Et Fondü ve Çikolata Fondü gibi farklı çeşitleri bulunsa da, orijinal tarif peynir ile yapılandır ve bu nedenle Peynir Fondü yerine doğrudan Fondü denir ki, yalnızca Fondü dendiğinde masaya peynirle hazırlanmış bir tabak gelir.

Fondü Fransızların belki de mutfaklarından dahi daha meşhur olan ve çoğu gurmeye göre dünyanın en iyileri olan şaraplarıyla birlikte tatlanır. Üst paragrafta her ne kadar Fondü yapımında Emmental ve Gravyer peyniri kullanıldığından bahsedilse de, tarif farklı peynir karışımlarıyla da hazırlanabilir. Fondü karışımının içine ayrıca bir takım küçük katkılar da yapılabilir. Mısır nişastası kullanımı buna en iyi örneklerden biridir. Çok az un ile karıştırılan mısır nişastası peynir karışımının daha koyu bir kıvam almasını sağlayacaktır. Fransız aileleri Fondü ile şarap içmek istediklerinde çoğu zaman evlerinde hangi peynir varsa onu kullanır ve bazı durumlarda kullanan peynirlerin türünden karışım sulu bir kıvam alabilir. Bu tür durumlarda bir tutam mısır nişastası ve un, Fondünün arzu edilen kıvama gelmesini sağlar.

Fondü içine kıvam arttırmak için un ve mısır nişastası konduğu gibi, kıvamın seyreltilmesi istendiğinde de çok az alkol ya da asit içeren sıvılar karıştırılabilir. Kullanılan peynir türü ısıtıldığında topaklanıyorsa veya birkaç peynirin karıştırılması ile elde edilen karışımda topaklanma oluyorsa, Fondü içine çok az limon suyu ilave edilebilir. Birkaç damla limon suyu Fondü yapımında kullanılan peynir karışımının topaklanmasını engelleyecektir. Fondü için evde kendiniz birkaç tencere veya tavanızı feda edebileceğiniz gibi, bu iş için satılan ve fiyatı da makul “sayılabilecek” hazır setleri de satın alabilirsiniz. Oldukça basit bir düzenek olan Fondü seti sayesinde evinizde bulunan peynirler ile misafirlerinize farklı ve bir o kadar da lezzetli bir ikramda bulunabilirsiniz.

Ülkemiz belki de Fransa kadar iyi peynir üretebilecek bir coğrafyaya sahip olsa da, ne yazık ki birçok farklı nedenden ötürü uluslararası standartlarda sayılabilecek fazla peynir türümüz bulunmamaktadır. Ancak yine de yerli peynirler ile Fondü yapabilir ve şarap keyfinize farklı bir lezzet katabilirsiniz. Kalitesinden emin olduğunuz yerli kaşar, Kars gravyeri ya da artık her yerde bulunabilen Rokfor gibi eriyebilir peynir çeşitleri kullanarak Fondü yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın