Fit görünmenin sırları nelerdir?

fit-gorunum-sporKadın erkek herkesin estetik açıdan kaygılarının arasında daha fit görünme arzusu yer almaktadır. Bu uğurda diyetler, spor programları, vb. birçok çaba sarfedilmektedir. Fit bir vücut estetik açıdan önemli olduğu kadar sağlık açısından da önem arz etmektedir.

Fit vücut ne demektir? Fit vücut kısaca “sağlıklı ve formda olan vücut”tur. Bu amaçla yapılan çalışmalara ve bu durumun bizzat kendisine de “fitness” adı verilir.

Fit vücut için sağlıklı bir beslenme ve gerektiği kadar egzersiz şarttır. Bu hedefe ulaşmak için uygulanması gereken programların ise muhakkak bir doktor gözetiminde planlanması ve uygulanması gerekir. Kişinin vücut tipi, vücut ölçüleri, varsa sağlık problemleri, kişisel medikal öyküsü gibi tüm kriterler aynı potada değerlendirilmelidir. Aksi halde ölümcül sonuçlara kadar gidebilen problemlerin yaşanması olasıdır.

Vücudun, yağ, kas ve su oranı ölçülmeli, ideal rakamlara olan uzaklık belirlenmeli, sağlıklı bir tempo ile bu ideal ölçülere ulaşma yönünde planlama yapılmalıdır. Bu global periyot içinde de ara ara duraklar belirlenerek gidişhat kontrol edilmelidir. Bu kontrol hem hedefe ulaşmadaki başarının irdelenmesi, hem de sağlık durumunun değerlendirilmesi anlamına gelmelidir.

Tüm bu çabalar ve sonuçları kadar fit görünmek açısından önemli bazı püf noktaları mevcuttur. Bu ipuçlarından bir kısmı giyim tarzının vücut tipine uygun seçilmesi ile ilgili olup, bir kısmı ise duruş bozukluklarından kaçınmak ile ilgilidir. Vücudun sorunlu bölgesine dikkati çeken desen, renk ve aksesuarlara sahip giyimlerden uzak durulmalı, tam tersi bir giyinme stratejisi benimsenmelidir. Örneğin, kısa kalın bir vücudu enine çizgili giysiler olduğundan daha geniş ve kısa gösterecektir. Bu nedenle tam tersi yani dikine çizgili desenler tercih edilmelidir. Bir başka önemli husus ise duruş şeklidir. Kambur duruşlar çok sık rastlanılan duruş bozukluğudur. Dik ve kendinden emin yürüyüş ve duruş şekli her tipteki vücudu daha fit gösterecek önemli bir detaydır.

Sağlıklı olmak kadar estetik görünmek de önemlidir. Önce sağlığımızı kazanmak ve korumak daha sonra ise estetik kaygılarımızı giderecek püf noktalarına dikkat etmek  fit bir görünümün kapılarını ardına kadar açacaktır.

Bir Cevap Yazın