Filtre kahve nasıl yapılır?

Kaliteli ve taze kahve içmeye imkan tanıyan filtre kahve makineleri, içilen kahvelerin hatırını da lezzetini de artmasını sağlar. Filtre kahve yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise kahvenin taze çekilmesidir. Çoğu zaman dışarıda çekilen kahve evde uygun olmayan ortamda saklanır ve nem sebebiyle bayatlayan kahve arzu beğenilen lezzetini kaybeder. Bu nedenle mümkün olduğunca kahve çekirdeklerinin içimden önce çekilmesi ve taze olarak kullanılması gerekir. Ancak bu şekilde bir imkanınız yoksa çekilmiş kahveyi ağzı hava almayan bir kapta saklamaya özen göstererek de nispeten taze çekilmiş kahvenin lezzetine varabilirsiniz.

Filtre kahvenin lezzetini etkileyen unsurlardan biri de, kullanılan kahve makinesi ve filtre tipidir. Ayrıca kahve çekirdeğinin kullanılan makineye uygun bir şekilde çekilmesi de doğrudan lezzeti etkileyecektir. Ülkemizde son yıllarda bir hayli popüler olan uluslararası kahve markalarının şubelerinden alınan kahveler genellikle orta kalınlıkta çektirilse de, kahve çekirdeklerinin kullanılacak makine filtresinin metal ya da kağıt olmasına göre çektirilmesi gerekir. Kahve makinelerinin dış görünüm farklı olsa da, temel olarak hepsinin çalışma prensibi aynıdır. Bu nedenle evinizde hazırladığınız filtre kahvenin lezzetsiz olduğunu düşünüyorsanız suçu makineye atmamanız gerekir. Zira sorun kullandığınız suda, filtre de veya uzun süredir temizlemediniz kahve demliğinde olabilir.

Filtre kahve makinelerinin alt bölümünde kullanılan kahve demliklerinin camdan olması gerekir. Ancak çoğu insan bu cam demlikleri uzun süre boyunca temizlemeden kullanır ve en sonunda da makinesinin eskisi gibi kahve yapamadığından şikayet eder. Aslında her kullanımdan sonra cam dahi olsa kahve demliğinin temizlenmesi gerekir. Bir önceki kahveden kalan artıklar yeni hazırlanan kahve içine karıştığı zaman kahvenin aroması bozulmakta ve taze ile bayat kahvenin karışımı içilmektedir. Kahvenin en önemli bileşeni olan suyun kaliteli olması da kahvenin lezzeti üzerinde doğrudan etkilidir. Bu nedenle her içme suyu ile aynı lezzeti yakalayamayacağınızı unutmayın ve kalitesine güvendiğiniz markaların suyu ile filtre kahve hazırlayın. Suyun sertlik derecesi dahi kahvenin aromasını etkileyen unsurlar arasında yer almaktadır.

Metal filtreli kahve makinelerinin muhakkak her kullanımdan sonra temizlenmesi gerekir. Eğer filtre ve hazne temizliği ile uğraşmak istemiyorsanız kağıt filtreli makineleri tercih edebilirsiniz. Ancak filtresi kağıt dahi olsa filtre kahve makinesinin haznesini en azından birkaç kullanımda bir temizlemeniz gerekmektedir. Hazneye akan kaynar suyun buharı üst bölümlerde dahi olsa kullanılmış kahve parçacıklarının çözünmesine ve yeni demlenen kahvenin içine karışarak aromayı bozmasına neden olur.

Bir Cevap Yazın