Fikret Şenes kimdir?

1921 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Fikret Şeneş’in annesi Calibe Hanımdır. Mutlu bir evlilik yapan ve öyle yürüten anne-babası bundan dolayı “Şeneş” soyadını seçmiştir.
fş
İstanbul Amerikan Kız Koleji’nden mezun olduktan sonra konservatuvarın şan bölümüne yazılan ünlü sanatçı evlendiği için konservatuarı bitiremeden ayrılmıştır .
Türkiye’nin ilk kadın söz yazarı olan sanatçı, daha önceleri Erol Büyükburç’a İngilizce şarkılar yazmıştır.

İlk yazdığı Türkçe şarkı sözü; “Strangers in the Night” adlı şarkıya yazdığı Türkçe sözlü “İki Yabancı” adlı parçasıdır. Henüz 12 yaşında piyano çalıp İngilizce şarkılar söylemeye başlayan sanatçı Fikret Şeneş’in, 40 yaşından sonra yazmaya başladım dediği şarkı sözlerinin sayısı 300 civarındadır ve bunlardan tam 85 tanesini “şarkılarımın en iyi vitrinidir” dediği Ajda Pekkan’a vermiştir.

Hemen hemen her dönem herkes tarafından çok beğenilen ve televizyon ve radyolarda sık sık çalınan “Haykıracak Nefesim Kalmasa Bile”, “Yeniden Başlasın”, “Bir Günah Gibi”, “Uykusuz “Hoş Gör Sen”, Her Gece”, “Kimler Geldi Kimler Geçti”, “Kapı açık Arkanı dön ve çık” “Bir Başkadır Benim Memleketim” gibi şarkıları ile Türk Pop müziğine damgasını vurmuştur. Türk Pop Müziğine 300’a yakın eser ile büyük katkı yapmış olan sanatçı en son 1996 yılında Ajda Pekkan için “Bir Hata” adlı şarkıyı yazmış ve ondan sonra şarkı sözü yazmamıştır.

Ajda Pekkan başta olmak üzere Semiramis Pekkan, Işıl Yücesoy, Semiha Yankı, Sevda Karaca, Tanju Okan, Ayla Dikmen, Zerrin Özer, Nilüfer, Gönül Yazar, Neco, Zaliha, Sibel Egemen, Ayten Alpman, Şenay, Selçuk Ural, Gökhan gibi birçok önemli yorumcu Fikret Şeneş’in yazdığı şarkı sözlerini plak yapmışlardır.

Fikret Şeneş, Amerikan Kız Koleji’nden mezun olacağı yıl olan 1937 yılında henüz 16 yaşında iken Bedii Çapa ile evlendi ve 18 yıl evli kaldı. Eşinin şarkıcı Gönül Yazar ile beraberliğini öğrenen sanatçı 1955 yılında boşandı. Bu evliliğinden Şamdan kulübünün kurucuları olan Ahmet Çapa ve Celal Çapa adında iki oğlu vardır. Ahmet Çapa 2011 yılında vefat etmiştir.

Fikret Şeneş, 1955’de boşandıktan sonra 1956 yılında adının Kemal olduğu öğrenilen bir askeri pilota aşık olur. Sözlenirler, evlilik planları yapan sanatçı aldığı çapkınlık haberleri üzerine evlenemez. Fakat onu bir türlü unutamaz da tam 50 yıl boyunca sançtı bu aşkı kalbine gömmeyi tercih eder.

Yazdığı bütün şarkılar aradan uzun yıllar geçmiş olmasına rağmen hala dillerde dolanan ve kuşaktan kuşağa aktarılan Fikret Şeneş için kalıcı olmanın en önemli şartı, samimiyettir.

Müzikseverler son dönemlerde Çağan Irmak’ın ‘Issız Adam’ filminde Ayla Dikmen’in sesinden, sözlerini Fikret Şeneş’in “Anlamazdın” şarkısı büyük bir keyifle dinlediler. Ve bu şarkı son zamanlara damgasını vurdu. Şenes’in bir çok şarkısı ölümsüz şarkılar olarak müziğimizdeki yerini almıştır.

16 Şubat 2015 tarihinde 94 yaşında hayatını kaybeden Fikret Şenes üç yıldır alzheimer tedavisi görüyordu. Ünlü söz yazarının bazı eserleri şu sanatçılar tarafından seslendirilmiştir:
Bir Zaman Hatası ( Aşkın Nur Yengi)
Ayrılan Yollar (Sevda Karaca)
Doğru mu değil mi (Ajda Pekkan)
Yorgunum (Sibel Egemen)
Memleketim (Yonca Lodi)
Kimler geldi kimler geçti ( Ajda Pekkan)
Bir günah gibi (Ajda Pekkan)

Bir Cevap Yazın