Fasulye nasıl yetiştirilir?

Ülkemiz tam bir tarım bölgesidir. Kendi kendine yetebilecek özelliklere sahiptir.Tarımda teknolojik gelişmeler insan iş gücüne duyulan ihtiyacı azaltmıştır. Daha modern tekniklerle tarım yapılmaya başlanmıştır. Fasulye ülkemiz tarım politikası içinde önemli bir yere sahiptir.fasulye-nedir
Gerek İç Anadolu Bölgesi’nde gerekse Doğu Anadolu Bölgesi’nde oldukça fazla ilgi gören bir üründür. Kuru fasulye Türk mutfağının en önemli ve vazgeçilmez yemeklerinden biri olma özelliğine sahip olup, dar gelirli ailelerin de protein kaynağıdır.Kuru fasulyenin tane tipleri Çalı, Şeker, Horoz, Dermason, Barbunya gibi çok çeşitlidir. Bitkilerin büyüme ve gelişme şekillerine bağlı olarak fasulyeler: Bodur, yarı sarılıcı ve sarılıcı olmak üzere çeşitlere ayrılırlar. Fasulye iklim özellikleri uygun olmadığı zaman zarar gören bir bitkidir. Özellikle ilkbahar geç ve sonbahar erken donlarından çok fazla etkilenir. Çimlenme ve gelişme için yüksek sıcaklığa ihtiyaç duymakla beraber rüzgarsız bir havaya da ihtiyacı vardır. Çimlenme döneminde yüksek ve çiçeklenme zamanında serin geçen iklim koşulları fasulye yetiştiriciliği için çok idealdir.

Fasulye tarımı yapılacak olan tarla öncelikle sonbaharda 20-25 cm derinlikte traktör ile işlenir. Sürümden bir süre önce ahır gübresi de verilerek toprağa karışması sağlanır. İlkbaharda kültivatör ve tırmıkla toprak tekrar işlenir ekim için uygun hale getirilir.
Fasulyede için en uygun ve ideal çimlenme sıcaklığı 18-20 C’ dir. Tohumların çimlenmeye başlaması için toprağın uygun sıcaklığa sahip olması gerekir. Toprak sıcaklığı gerekli dereceye erişmeden tohum ekilecek olursa büyük bir kısmında çimlenme meydana gelmez ve kolayca hastalığa yakalanırlar. Orta Anadolu bölgesi için en uygun ekim dönemi genellikle Nisan sonu ile Mayıs ayının başıdır.

Ekim mibzerle, önceden hazırlanan uygun şekilde hazırlanmış karıklara veya ocaklara yapılabilir. Ekilecek fasulye türüne göre bırakılacak aralıklar farklı şekillerde olabilir.
Toprak çeşidine balı olarak çeşitli gübre türleri tercih edilebilir. Ancak en çok önem verilmesi gereken yanmış küçük baş hayvan gübresidir.

Bazen ekim döneminde yağmur yağdığı için kaymak tabakası oluşur. Kaymak tabası çaplama kırılarak sorun çözülebilir. Normal şartlar altında ilk çapa bitkiler 4 yapraklı olmaya başladığı zaman yapılır. Ancak günümüzde artık çapaya da çok fazla ihtiyaç duyulmamaktadır. Otların çıkmaması için çeşitli ilaçlar kullanılmakta ve bu ilaçlar ekim ile beraber tarlaya atılmaktadır. Bu aynı zamanda işin daha basitleşmesi anlamına geliyor. Sulama zamanlarının iyi ayarlanması da gerekir. İlk sulama yapraklar kurumaya yakın olduğu zaman yapılmalıdır. Sonraki sulamalarda tarlada su birikintilerinin olmamasına dikkat edilmelidir.
Hasat zamanı ise artık yaprakların kurumaya tam başladığı zamandır. Bu dönemde fasulye çekilir. Yaklaşık bir hafta güneşte bekledikten sonra patoza vurulur.

Bir Cevap Yazın