Facebook’un yeni uygulaması Paper nedir? – İnceleme

Facebook kısa süre önce yeni sosyal paylaşım uygulaması “Paper”ın tanıtımını yaptı. Apple’ın mağazası AppStore’dan ücretsiz olarak satışa sunulan uygulamayı Türkiye’de internet camiasında bütün sitelerden önce biz inceledik ve sizlere sunuyoruz. İşte Facebook’un yeni mucizesi Paper üzerine birkaç söz.

Henüz Amerika’da bugün görücüye çıkarılan haberleşme uygulaması Paper, Facebook yazılımcıları tarafından uzun süredir geliştirilen bir yenilik. Uygulamayı kurar kurmaz ekranınızda Facebook’un kuruluşundan beri kullandığı Helvetica Neue UltraLight yazı tipinde “Hoşgeldiniz” yazısı sizi karşılıyor. Ekran hafif ve saydam. Uygulamanın üretim müdürü Michael Reckhow’un verdiği röportajda olduğu gibi, uygulama en başta milyonlarca kullanıcıyı değil, basitliği ve sadeliği sayesinde yalnızca birkaç kullanıcıya hitap etmeyi hedefliyor.

paper2

Uygulama üzerinde 2011 yılından beri çalışılıyor ve yazılımcılar kullanıcıların isteklerini karşılayacak kadar basit, kullanışlı ve hafif temalar, çok fazla bilgiye kolaylıkla erişebileceğimiz bir arayüz geliştirmiş gibi görünüyor.

Uygulamayı telefonunuza kurduktan hemen sonra, eğer telefonunuzda Facebook girişi yapılmışsa uygulama bunu tanıyıp sizin sayfanız üzerinden Paper dünyasına giriş yapıyor. Giriş yaptıktan sonra haber almak istediğiniz alt başlıklar üzerinden ilgi alanlarınızı seçiyorsunuz.

Tasarım, moda, ev dizaynı, spor, güncel haberler, doğa, şehir hayatı gibi kategorilere üye olabildiğiniz gibi, Facebook hesabınızın Haber Kaynağına da Paper üzerinden erişebiliyorsunuz.

Haber başlıkları, müzik dünyası, magazin ya da benzeri kategorilerde yayınlanan haberler çoğunlukla Facebook üzerinden bu konularda en çok beğenilen ve paylaşım alan postların bir derlemesi olduğu gibi, aynı zamanda özgün Paper kullanıcılarının, sanatçıların ya da sizlerin de haber yapabileceği ve dünyaya duyurabileceği bir sosyal paylaşım sitesi Paper.

paper3

Paper’ın benzer haber kaynağı uygulamalarına göre en büyük avantajı, medyada ilginizi çeken haberlerin anasayfanıza düşüp, bunları Facebook’ta çok kolaylıkla paylaşabilmeniz. Çünkü Paper ve Facebook tek bir potada eritilip tek bir kaynak haline getirilmiş. Time, CNN, Huffington Post gibi haber kaynaklarında olan biten her şey aynı zamanda sizin anasayfanıza düşüyor.

Tam ekranda çalışan uygulama gözü yormuyor, kullanışlı, ve içerikler oldukça doyurucu. Sizi gereksiz bilgi karmaşasıyla yormayıp, foto haber odaklı gazetecilik yapıyor.

Facebook’un Apple için ürettiği 6. uygulama olan Paper’ı şu adresten indirebilirsiniz.

Facebook henüz uygulamanın Android işletim sistemi üzerinden satışa sunulup sunulmayacağı ile ilgili açıklamada bulunmazken, yakın gelecekte de yayınlanıp yayınlanmayacağı muallakta.

Ayrıca kullanıcılar için bir dipnot, uygulama henüz ancak Amerikan Apple Store’unda mevcut. Uygulamayı denemek ve keşfetmek için AppleStore ayarlarınızı Amerikan hesabına almanız önerilir.

Paper’a genel bir bakış için şunlara da göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın