Facebook Mobil nedir, nasıl indirilir?

Ülkemizde olduğu gibi pek çok insanın “internet girmek” derken kast ettiği, Facebook hesabına giriş yapmak ve sosyal çevresinin neler yaptığına bakmaktadır. Dünya genelindeki toplam kullanıcı sayısı 500 milyonu geçen Facebook’a yeni nesil akıllı mobil cihazlar üzerinden erişim sağlamaya yarayan bir uygulama olan Facebook Mobil ise son rakamlara göre dünyanın dört bir yanındaki 200 milyondan fazla insan tarafından kullanılmaktadır. Mobil cihazların bir bilgisayar haline dönüşmesiyle birlikte dünya teknoloji devleri bu yeni teknolojiye yatırım yaparak, ülkemizde olduğu gibi dünyanın her yerinde insanların “nispeten” makul fiyatlarla bu akıllı cihazlara sahip olmasını sağladı. Hal böyle olunca internet erişimi de zaman ve mekandan bağımsız hale gelerek, internet kullanıcılarının yoğun ilgi gösterdiği Facebook’un da bir cep telefonu eğlencesine dönüşmesine neden oldu. Mobil cihazlar üzerinden internete bağlanarak kullanıcının Facebook hesabına erişim sağlamasına imkan sağlayan Facebook Mobil, herkesin telefonuna indirerek kurabileceği bir akıllı telefon uygulamasıdır.

Mobil aygıtlar üzerinden internetin etkin bir biçimde kullanılmasının ardından internet kullanıcılarının favorisi Facebook, tüm üyelerine “web tarayıcı kullanarak web sitesi adresi (domain) yazmak zorunda kalmadan” hesaplarını yönetebilmesi için Facebook Mobil uygulamasını geliştirmiştir. Mobil aygıtların markasına göre standart olarak sunulan ya da sonradan farklı bir uygulama olarak indirilen web tarayıcılara adres yazarak Facebook’a erişim sağlamak yerin Facebook Mobil kullanmak, birçok farklı açıdan pratiklik sunar. Grup sohbeti, mesajlaşma özellikleri ve çevrimiçi listeleme gibi özellikler sunan Facebook Mobil ayrıca sesli mesaj gönderimi konusunda da pratiklik çözümler sağlar. Zaman Tüneli uygulamasında fotoğrafların mobil cihazlara uygun bir biçimde gösterilmesini sağlayan uygulama, cep telefonu çekilen fotoğrafların anında Facebook hesabı üzerinden paylaşılmasını ve fotoğrafa da konum bilgileri eklenmesini sağlar.

Facebook üzerinden sık görüşülen arkadaşlarla anlık mesajlaşma için tek tuş fonksiyonu gibi mobil aygın kullanımını kolaylaştıran seçeneklerin de bulunduğu Facebook Mobil, profil ayarlarının fotoğraf değiştirmeye kadar mobil cihaz üzerinden yapılabilmesini de sağlar. Durum güncellemelerine de mobil cihaz kullanarak yorum yazılabilmesine olanak sağlayan uygulama, bazı mobil cihaz kullanıcılarını sinir edecek kadar sık bir şekilde güncellenmektedir. Farklı markaların ürünlerinde kullanılan Facebook Mobil uygulamaları bulunduğu gibi, Android işletim sistemi kullanan akıllı telefonlar için de Google Play Store üzerinden sunulan ücretsiz uygulama mevcuttur. Mobil cihazlarında Google Play uygulaması olanlar ise pratik bir biçimde uygulama üzerinden ücretsiz olarak Facebook Mobil’i indirebilir.

Bir Cevap Yazın