Evlilikte güven sarsıcı davranışlar nelerdir?

evlilik sorunlarıEvlilik birliği içindeki bazı davranışlar ve alışkanlıklar eşlerin boşanmasına neden olabilir. Evliliğin temelden sarsılmasına neden olacak her türlü davranış ve tutum boşanma sebebi olarak sayılır. Evlilikte boşanmaya sebep olacak en önemli etkenlerden birisi güven sarsıcı davranışlardır. Bu kavramın içinde pek çok davranış olabilir. Ancak bunun temelinde davranışın karşı tarafa gösterdiği etki ile bu etkinin şiddeti yatmaktadır. Evli çiftlerin arasında güvenin olmaması halinde, çiftlerin birlikte yaşaması olanaksız hale gelebilir. Bu nedenle güven sarsıcı davranışlar boşanma nedeni olarak görülmektedir.

Güven sarsıcı davranışlar nelerdir?

Evlilikte güven sarsıcı davranışlara sayısız örnekler verilebilir. Evlilik birliği içinde tarafların birbirine karşı sadakat yükümlülüğü ile güven duygusunu zedeleyebilecek her türden davranış güven sarsıcı olarak kabul edilmekte ve bunlar boşanma davası içinde neden olarak ileri sürülmektedir. Bu davranışlara örnek vermek gerekirse;

Çiftlerden birinin diğerinin istemediği birisiyle görüşmesi, bu kişilerle arkadaşlık yapması ve bunu eşinden gizlemeye çalışması güven sarsıcı bir davranış olarak değerlendirilir.

Kişinin evlenmeden önce bakire olmadığını eşinden gizlemesi ya da bunun hakkında yalan konuşması güven sarsıcı bir davranıştır.

Çiftlerden birinin gittiği yeri açıklayamaması, gittiği bir yeri gizlemesi ya da gittiği yer hakkında yalan söylemesi güven sarsıcı bir davranıştır.

Diğer eş evde olmadığı bir zamanda, eşin eve karşı cinsten birini alması güven sarsıcı davranışlara verilecek örneklerdendir. Ancak böyle bir durumun oluşması için meşru bir neden olmamalıdır. Yani çocuğu hastalanmış olan bir kişinin eve doktor çağırması bu davranışa örnek gösterilemez.

Günümüzde yaygın şekilde kullanılan telefon, internet gibi haberleşme araçları ile güven sarsıcı davranışlar yapılması. Yani bu araçları kullanarak karşı cinsle konuşma, mesajlaşma, sosyal ağlar üzerinden arkadaşlık yapma, sohbete dalma, arkadaşlık sitelerine üye olma gibi davranışlar güven sarsıcı davranışlar arasında olabilir.

Kişinin ayrılmış olduğu eski eşiyle görüşmesi güven sarsıcı davranış olarak kabul edilir.

Kişinin eşinden habersiz olarak, başka bir kişiye yüksek oranda borç vermesi, eşten habersiz olarak bankadan kredi çekilmesi evlilikte güven sarsıcı davranış olarak görülür.

Kişi eşinden habersiz bir şekilde evi bir başkasının üzerine yapması, mal varlığını bir başkasının üzerine geçirmesi, eşinden sahip olduğu parayı gizlemesi gibi nedenler evlilikte güven sarsıcı davranışlar arasındadır.

Bu şekilde güven sarsıcı davranışlara çok sayıda örnek verilebilir. Bunlara dayanarak boşanma davası açmayı isteyen kişilerin nedenleri, boşanma nedeni olarak medeni kanunumuza uygun olmalıdır. Medeni kanunumuzun 166. maddesine göre evliliğin temelden sarsılması nedeniyle boşanma davası açılabilir.

Bir Cevap Yazın