Evlilik ömrü uzatır mı?

familyUzmanlar, evli olan kişilerin kalp rahatsızlığı gibi ölümcül olabilecek rahatsızlıklardan, bekarlara nazaran daha az muzdarip olduğunu belirtiyorlar. “Bekarlık sultanlıktır!”  diyen bir kültürün insanları olarak genelde yadırganan bu görüşün tıbben geçerli, akla yatan gerekçeleri mevcuttur. Bu gerekçeleri kısaca şu şekilde sıralayabiliriz:

Evlilik stabil tempoda bir hayatı temin eder.

Evli çiftler birlikte geçirmek durumunda oldukları hayatı, marjinal ve değişken tempolardan uzak, istikrarlı bir düzen ve tempoda yaşanmasını mümkün kılmaktadırlar.

Düzenli ve tek eşli cinsel hayat kardiyolojik ve zührevi hastalıklardan uzak tutar.

Evli çiftlerin tek eşli ve düzenli cinsel hayatları birçok ölümcül rahatsızlığın önünü keser. Aynı zamanda düzenli cinsel hayat stres ve depresyon gibi ölümcül hastalıkların tetikleyicisi olan belirtileri de giderir.

Hayata karşı tek başına mücadele etmeme duygusu stresten ve ölümcül etkilerinden uzak tutar.

Kalbe en çok yük bindiren husus stres, endişe ve kaygı halidir. Evli çiftlerin birbirlerinin yükünü paylaşması, dert ve hayat arkadaşı olması önemli bir rahatlama etkisi temin ettiğinden, stresin kalbe yük bindiren etkisinden nispeten uzak kalabilmektedirler.

Huzur duygusu en önemli antidepresandır.

Mutlu yuvaların, huzurlu aile ortamlarının kişilere verdiği huzurve güven  duygusu en önemli antidepresif ajandır diyebiliriz. Evli çiftlerin birbirleri için yarattıkları huzurlu ortam, hayati risk taşıyan rahatsızlıklardan daha uzak bir yaşamın garantisidir.

Şıkları bu şekilde daha da artırmak mümkündür, ancak en belli başlı olanları bunlardır. Bekarlar, bu durumların tam tersinin geçerli olduğu iddiasında bulunarak, “bekarlık sultanlıktır” tezinin arkasında durmaya devam edecekler muhtemelen, ancak uzmanlar yapılan gözlemlerin evlilik lehinde olduğunu belirterek bekarlara destek vermemektedirler.

Hiçbir iddia her koşulda yüzde yüz doğru olmadığından istisnaların olması doğaldır. Ancak, ortada uzmanların belirttiği bu hususlar mevcutken,  “evlilik ömrü uzatır!” ve dolayısıyla “evlilik sultanlıktır!” tezlerinin savunucusu olmak durumundayız.

Bir Cevap Yazın