Evinizi hızlı bir şekilde nasıl temizlersiniz?

temizlikGünümüzde kadınların çalışma yaşamında daha fazla yer alması nedeniyle, ev temizlikleri bu yoğun iş yaşamının temposu ile birlikte aksayabilir. Bu yüzden temizliği aksatılan evde birçok alanda daha fazla tozlanma olur ve daha yoğun bir temizlik gerektirir. Özellikle aniden gelecek misafirleriniz için, hemen hızlı bir temizlik yapmanız gerekir. Bu şekilde hızlı temizlik yapmanız için, bazı püf noktalarına dikkat etmeniz gerekir. Böylece eviniz hızlı bir şekilde temiz haline dönüş yapar.

Herkesin başına bazı zamanlarda yaşanabilecek durumlardan dolayı evlerinde hızlı bir temizlik yapmaları gerekebilir. Bu ani gelen misafirler için evde yapacağınız yemek telaşı da ilave olunca, temizlik yapmanız için çok kısa bir zamanınız kalır. İşte bu kalan zamanı en iyi şekilde değerlendirmeniz gerekir. Sizlere bu şekilde hızlı temizliğin püf noktalarını açıklamaya çalışacağız.

İlk olarak işe elektrik süpürgesi ile başlayın

Ev temizliğinde büyük bir zamanı zeminde yapılan temizlik alır. Bunu sağlamak için ilk yapmanız gereken elektrik süpürgesini kullanarak evinizi temizlemenizdir. Eşyaları uygun bir kenara çekerek zemini daha hızlı temizleme şansınız var. Bu şekilde yapılan bir temizlikten sonra hemen uygun bir deterjan ve su ile yeri silebilirsiniz. Temizlik yaparken evde pencerelerin açık olması ve havalandırmanın yeterli olduğundan emin olun. Bu şekilde sildiğiniz zemin kısa bir sürede kuruyacaktır.

İşinizi kolaylaştırmak için kendinize yardımcı bulun

Temizliğin daha kısa sürede bitirilmesini sağlamanın en önemli yollarından birisi işi paylaşmaktır. Burada sizin için ailenizden birisi bu görevi yerine getirebilir. Hiç kimseyi bulamazsanız bir temizlikçi çağırıp, işlerinizi profesyonel olarak da yaptırmayı tercih edebilirsiniz. Fakat ailenizin içinden görev vereceğiniz kişiler sizlere genel temizlikte yardımcı olabilir. Bunu sağlamak için bir temizlik planı çıkartın ve bazı işleri bölüştürün. Bu şekilde temizliğin hızlı bir şekilde tamamlanmasını sağlayabilirsiniz.

Hemen evdeki tozları almaya başlayın

Ev temizliği yaparken dikkat etmeniz gereken diğer bir konu ise, etrafta bulunan eşyaların üzerinde olan tozlardır. Bu eşyaların üzerindeki tozların bir bez ile silinmesi zaman kaybına sebep olabilir. Bu yüzden önce toz süpürgesi ile tozları çekin ve toz bezi ile sadece bir defa eşyaların üzerinden geçin. Toz alırken evinizdeki pencereler açık olsun.

Yemek hazırlayacaksanız, hızlı yapılan yiyecekleri tercih edin

Evde temizliğin dışında başka yapacağınız işleri hızla bitirirseniz, temizlik için daha fazla zaman kalır. Bu yüzden hazır ya da yapımı kolay olan yiyecekleri tercih ederek, temizliğe kalan zamanı arttırabilirsiniz.

Evinizde oda kokuları kullanın

Evinizde fresh oda kokularından havalandırılmış odaya sıkarsanız, ortam tam bir temizlik havasına dönüşecektir. Bunun için daha çok çiçek kokularını oda spreyi olarak tercih edebilirsiniz. Spreyi çok fazla sıkmayın, en fazla 3-4 fıs sıkın. Odayı fazla kokuyla boğmayın. Koridora ve diğer odalara da aynı sprey sıkın. Bu temizliğin ardından, sıra banyo ve lavabo temizliğinin de detaylı olarak yapılmasına geldi. Bu temizliğin hak ettiği gibi detaylı olması gerektiğinden, temizliğinize başladığınızda bu süreyi göz önünde tutun. Camları da hızlı bir şekilde sildikten sonra, artık evinizin temizliğini de çabuk şekilde bitirmiş oldunuz. Bundan sonra sıra misafirlerinizi karşılamak için hazırlanmaya geldi. Biraz hızlı olursanız, onlardan önce işiniz bitmiş olacak.

Bir Cevap Yazın