Evham nedir?

evhamEvham, birçok insan da görülen korkuların ve kaygılarının en biçimsiz bir zamanda ya da en küçük bir olay karşısında aşırı artış göstermesidir. Evham yaşayan bir insanın olur olmadık zamanlarda aşırı bir endişe ve aşırı bir panik gibi durumları olabilmektedir. Evham ilk başlarda herhangi bir sorun değilmiş gibi algılanır. Gittikçe insanların hayatlarını olumsuz yönde etkilemesi yüzünden, çok büyük psikolojik rahatsızlıkların olmasına neden olacaktır. Herhangi bir olay karşısında aşırı tepki vermemeli ve normal karşılamayı öğrenmesi gerekmektedir. Eğer tüm çabalarına rağmen bir türlü üstesinden gelemiyorsa o zaman psikolojik destek alması şart olacaktır. Evhamlı olan birisinin sadece kendisine değil, çevresine de çok büyük rahatsızlıklar vereceğinden dolayı insanların tedirgin olmasına da neden olacaktır.

Evham çeşitleri nelerdir?

Evhamlı olan bir insan sadece tek bir konudan dolayı evham duymayacaktır. Her insan farklı şekillerde evhamları ortaya çıkabilir.

Tek fobi: Sadece tek bir nesneye ya da canlıya karşı duyulan evham şekli olmaktadır. Bir hayvana duyulan evham, bir nesneye duyulan evham, bir insanın uçağa binmekten korkması yüzünden oluşan evham, herhangi bir yemekten duyulan evham gibi çeşitleri vardır. Bir insan fareden korkuyorsa eğer, her yerde fare olacağı evhamını yaşayacaktır.

Agorafobi: Bazı insanlarda görülen bir evham çeşidi ya da korku şekli olmaktadır. Yükseğe çıktığı zaman, Bir köprüden geçerken, asansöre bindiği zaman, tanımadığı insanlarla kalabalıklar içinde bulunması gibi durumlarda insan kendi kendisine sürekli olarak evham yapacaktır. Köprüden geçerken, acaba köprü yıkılır mı? Asansördeyken, acaba asansör düşer mi? Tanımadığı insanların içerisinde, insanların kendisine baktığını ya da kendisi hakkında dedikodu yapacaklarını düşüneceğinden çok büyük evhamlar yaparak bir an önce o bulunduğu yerden kaçmak isteyecektir.

Sosyal Fobi: Bu fobi çeşidi genellikle anksiyete rahatsızlığı olan insanlarda görülmektedir. Arkadaşları içerisinde olduğunda sürekli olarak kendisini küçük görme ya da aşağılık kompleksine kapılacağından dolayı yapacağı evham olmaktadır. Bu tür bir evhamı olan bir insan aşırıya kaçarak aşırı tepki verecektir.

Evhamlar birçok şekilde görülebilmektedir. İnsanların hasta olduğuna kendilerini inandırmaya, en ufak bir baş ağrısında beyin kanaması geçirdiğini düşünerek ortalığı ayağa kaldıracak ve büyük kaygılar sonucunda evhamlar yaşayacaktır. Ya da çocuklarından birinin en ufak bir düşmesi sonucunda hızlı kalp çarpıntısı, endişe gibi sonuçları olacaktır.

Evham belirtileri nelerdir?

Bir olay karşısında aşırı bir şekilde tepki göstermesi, aşırı bir şekilde üzülmesi bunların sonucunda ani korkuya kapılması, ellerde titreme, kalp çarpıntısı, nefes darlığı, mide bulantısı ve ya terleme gibi belirtiler olacaktır. Bir olay yaşadığınızda bu belirtileri geçiriyorsanız evhamlı bir insan olduğunuzu kabul ederek sizlerin de bu evhamlı hallerinizden kurtulmak ve normal bir yaşama sürmek istiyorsanız o zaman psikolojik bir tedavi görmeniz gerekmektedir. Tedavi görmeyi reddetmeniz durumunda sadece size değil, bütün çevrenizde olan yakınlarınıza da zarar vermiş olacaksınız.

Evham nasıl tedavi edilmelidir?

Evhamın boyutları olmaktadır. Eğer yaptığınız evham çok büyük değilse o zaman sizin kendi kendinize ve çevrenizde ki yakınlarınızın temkin vermesi ve sizleri teselli etmeniz sonucunda kolayca geçebilir. Ama ilk başlarda farkına varmadan ilerlemesine göz yumarsanız da tek başınıza ya da yakınlarınız yardımı hiçbir işe yaramayacağından mutlaka uzman bir psikolog yardımı alarak evhamlarınızdan kurtulabilmeniz mümkün olacaktır. Eğer psikoloğun uygun görmesi halinde sizi uzman psikiyatriye gönderip, doktorun uygun görmesi durumunda ilaç tedavisi görmeniz ve evhamlarınızdan kurtulmanız mümkün olacaktır. Yaptığınız evhamın daha da ileri boyutlara ulaşarak panik atak gibi sonuçları olmaması için mutlaka tedavi olmanız gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın